Kevesebb gyógyszerre lehet szükség, ha több időt töltünk a szabadban?
Kevesebb gyógyszerre lehet szükség, ha több időt töltünk a szabadban?
Milyen eredményeket hozott a kutatás?
Egy új finn tanulmány szerint azoknak a városban élő embereknek, akik gyakran járnak a természetben (pl. parkokban, közösségi kertekben, egyéb zöld területeken) kevésbé van szükségük depresszió, magas vérnyomás, asztma gyógyszerekre, mint azoknak, akik nem. A természetben való időtöltés és a gyógyszerhasználat nem függött a háztartások társadalmi és gazdasági helyzetétől.
Mit és hol vizsgáltak?
A kutatásban három finn város - Helsinki, Espoo és Vantaa –lakosait kérdezték meg arról, milyen gyakran járnak a természetben, továbbá látnak-e vizes vagy zöld területet bármely ablakukból (elsősorban erdőkre, kertekre, parkokra, kastélyparkokra, temetőkre, állatkertre, rétekre, tavakra, tengerre és folyóra vonatkozott a kérdés). A megkérdezetteknél továbbá kíváncsiak voltak arra is, hogy szednek-e valamilyen gyógyszert szorongás, alvászavar, depresszió, magas vérnyomás és/vagy asztma ellen.
Milyen egészségügyi hatásai lehetnek a szabadban töltött időnek?
A kutatás – bővítve azoknak a tudományos bizonyítékoknak a körét – alátámasztja a természetben töltött idő egészségre gyakorolt pozitív hatásait. Azoknál, akik hetente három vagy négy alkalommal töltöttek időt a szabadban:
- 33 százalékkal kisebb eséllyel használnak mentális egészséggel kapcsolatos gyógyszereket,
- 36 százalékkal kisebb valószínűséggel vesznek be magas vérnyomás elleni készítményeket,
- 26 százalékkal kisebb valószínűséggel szednek asztma elleni gyógyszereket.
Töltsünk több időt a szabadban!
„Ezek az eredmények azért nagyon fontosak, mert egyre több kutatás támasztja alá, hogy a természet közeliség jótékonyan hat az egészségünkre. Éppen ezért nagyon fontos, hogy bátorítsuk a betegeket arra, hogy több időt töltsenek a természetbe (pl. sétáljanak, sportoljanak)” – fejtette ki Jochem Klompmaker (PhD), a Harvard Egészségügyi Iskola munkatársa.
Írta: S.J, újságíró, Forrás: More Time Outdoors May Mean Less Need for Medications (WebMD)