Milyen tüneteket okoz a dohányfüst belélegzése?

Milyen tüneteket okoz a dohányfüst belélegzése?

Milyen tüneteket okoz a dohányfüst belélegzése?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.08.28.
Szerző: Tüdőközpont pulmonológia
A dohányzás mindenki egészségére nézve káros, de asztmások esetében még inkább kerülendő lenne. Mind az aktív, mint pedig a passzív dohányzás ugyanis trigger, vagyis a tüneteket fokozó, felerősítő tényező a betegek számára.

A dohányzás az asztma egyik fő rizikófaktora, meglévő betegség esetén pedig közismerten rontja a betegek állapotát. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa az asztma és a dohányzás kapcsolatáról és a leszokás egyik fontos előnyéről is nyilatkozott.

Milyen tüneteket okoz a dohányfüst belélegzése?

A füst belélegzése gyulladást okoz, emiatt a légutak beszűkülnek. Fokozódik a nyálkahártya váladék termelése – ez okozza a gyakori hurutos, köpetürítéssel járó „dohányos” köhögést. A füst károsítja a légutak tisztaságáért felelős, nyálkahártyáját borító csillószőröket.

Akár aktív, akár passzív dohányzás történik, az asztmás légutakban jelenlévő krónikus gyulladás a füst belélegzésének hatására fokozódik, a légutak beszűkülnek és a nyálkahártya által több váladék termelődik. Emiatt az alábbi tünetek köhögés, zihálás, nehézlégzés és mellkasi szorító érzés jelentkezhet.

A passzív dohányzás is ártalmas!

Akár dohányzunk, akár csak belélegezzük a környezetünkben dohányzók füstjét, mindkét esetben jelentkezhetnek az említett tünetek. Sőt, a passzív dohányzás kapcsán nagyobb eséllyel lélegezzük be az égő cigaretta vagy szivar végén áramló füstöt, ami még több egészségre veszélyes anyagot tartalmaz, mint amit a füstszűrőn keresztül lélegzünk be.

Válasszuk a leszokást!

A dohányzás egy folyamatos irritáció az amúgy is krónikusan gyulladt asztmás légutak számára. A kedvezőtlen hatások kompenzálására még több gyógyszerre van szükség, hogy a betegség tünetei ne súlyosbodjanak, hogy az asztmás rohamot meg lehessen előzni.

Dr. Potecz Györgyi elmondta, hogy az asztma kezelése úgynevezett lépcsős kezelési elv szerint történik. Ez azt jelenti, hogy a beteg számára úgy állítjuk be a szükséges gyógyszereket, hogy a tünetmentességet elérjük. Ha egy ilyen plusz triggert, mint a dohányfüst ki tudunk iktatni, a beteg idővel várhatóan kevesebb gyógyszerrel is tünetmentes lehet.

Le szeretnék szokni, hogyan tovább?

Ha a leszokás mellett döntünk, keressünk fel tüdőgyógyász kezelőorvosunkat, aki a leszokásban is segítséget tud nyújtani, illetve nyomonköveti az asztmás tünetek változását, és az aktuális állapotnak megfelelően állítja be a szükséges gyógyszereket.

Tüdőközpont Szerző: Tüdőközpont pulmonológia Megjelenés dátuma: 2022.08.28.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.