Bürökmérgezés: mit kell tudni?
Bürökmérgezés: mit kell tudni?
Hogyan néz ki a növény?
A gyakran több méter magasságot elérő mérgező bürök hosszú, lila foltos szárral, finom erezett levelekkel és fehér virágokkal rendelkezik, amelyek ernyőként ismert fürtökben nőnek.
A mérgező bürök növény jellemzően kétéves ciklusban nő. Gyakran megtalálható nedves környezetben, például kerítésekben, utak mentén, patakokban és mezőkön. Gyakran összetévesztik más növényekkel, például vízi bürökkel (Cicuta maculata) és vad paszternákkal (Pastinaca sativa). A mérgező bürökkel szemben a vízi bürök, amely szintén mérgező, potenciálisan halálos emberre és állatra, nem tartalmaz lila foltokat a szárán. Levelei sem olyan csipkések és páfrányszerűek. A vad paszternáknak inkább sárga virágai vannak, mint fehérek.
Mennyire mérgező?
A bürökmérgezés életveszélyes. A bürök minden része – beleértve a gyökereket, a szárat, a magot, a virágokat és a leveleket - mérgező. Mérgező alkaloidokat tartalmaznak, mint például a koniin és a g-konicein. Ezeknek az alkaloidoknak nikotinos és muszkarin hatásuk van, ami azt jelenti, hogy hatással vannak az izmok működésére, valamint a paraszimpatikus reakciókra, például a nyálfolyásra és a pulzusszámra.
A mérgezés a szervezet számos különböző részeit érinti:
- Központi idegrendszer
- Légzőrendszer
- Gyomor-bélrendszer
- Szív-és érrendszer
Súlyos esetben légzési elégtelenséghez, szívleálláshoz és halálhoz vezethet. Ha nem kezelik, néhány órán belül halált okozhat. Azonban hatékonyan kezelhető, ha kellő időben kap segítséget. Ha úgy gondolja, hogy megérintette vagy megette a bürök növény bármely részét, azonnal hívja a 112-t, vagy menjen az ügyeletre.
Hogyan lehet megelőzni a mérgezést?
A mérgezés megelőzése érdekében a legjobb, ha kerüli a bürökkel való bármilyen érintkezést. Ha a közelében kell tartózkodnia, feltétlenül viseljen védőfelszerelést, például arcmaszkot, kesztyűt, hosszú nadrágot és csizmát.
A bürök kaszálása vagy égetése nem minden esetben hatékony. Mivel még a bürökből belélegzett gőzök is mérgezőek lehetnek, a legjobb, ha kiássa vagy levágja a kis növényeket, mielőtt esélyük lesz megnőni. Ügyeljen arra, hogy minden növényi részt zsákba tegyen és dobjon ki. Ha gyomirtót alkalmaz, csökkentheti a mérgezés esélyét. A legjobb ezt a késő őszi hónapokban megtenni, mielőtt a növények növekedésnek indulnának.