Mit kell tudni a higanymérgezésről?
Mit kell tudni a higanymérgezésről?
Minimális adagokban a higanyt általában biztonságosnak tekintik. A higany azonban egy ismert idegméreg, amely nagyobb mennyiségben számos káros egészségügyi hatást okozhat. A higanymérgezés leggyakoribb formája a sok higanyt tartalmazó hal és tenger gyümölcsei fogyasztása.
Okok és tünetek
A higany egy idegméreg, amely károsíthatja az idegszövetet a szervezetben, és negatívan befolyásolhatja az idegrendszer működését. A higanymérgezésnek különböző típusai vannak, különböző tünetekkel.
A higanymérgezés egyik leggyakoribb típusa a metil-higanynak való kitettségből származik. Ez leggyakrabban akkor fordul elő, amikor valaki nagy mennyiségű metil-higanyt tartalmazó halat vagy kagylókat eszik.
A metil-higanymérgezés tünetei a következők lehetnek:
- izomgyengeség,
- a koordináció elvesztése,
- perifériás látásvesztés,
- szúró érzés a kezekben, lábakban vagy a száj körül,
- beszéd- vagy halláskárosodás,
- járási nehézség.
A higanymérgezés másik típusa a fémhigany gőzének való kitettségből eredhet. Ez a típus akkor fordulhat elő, amikor a fémhigany eltörik vagy kiömlik, és a gőzök levegővel érintkeznek. A fémes higany megtalálható fogtömésekben, termosztátokban, ékszerekben és iskolai laboratóriumokban. Az ilyen típusú higanygőz belélegzése a következőket okozhatja:
- remegés,
- alvási nehézségek,
- gyengeség, izomrángások,
- fejfájás,
- gyenge gondolkodási képesség,
- károsodott veseműködés, légzési problémák vagy akár halál.
A szervetlen higany megtalálható a mindennapi háztartási termékekben, például gombaölőkben, tartósítószerekben, antiszeptikumokban és akár öregedésgátló termékekben is. Az ilyen típusú higanymérezés a gyomor-bél traktuson és a veséken keresztül történő felszívódása révén következik be, és a következőket okozhatja:
- bőrkiütések,
- izomgyengeség,
- erős hangulatingadozás,
- emlékezet kiesés,
- mentális zavarok.
Csecsemőkre és gyermekekre gyakorolt hatások
A metil-higanynak való kitettség károsíthatja a csecsemőket az anyaméhben, amikor édesanyjuk magas higanytartalmú halat vagy tenger gyümölcseit fogyaszt. Ez negatívan befolyásolhatja az agy és az idegrendszer fejlődését.
Azoknak a gyermekeknek, akik születésük előtt metil-higanynak voltak kitéve, károsodhat a kognitív gondolkodásuk, a figyelmük, a finommotorikájuk vagy a vizuális és térbeli készségeik.
A higanymérgezés az agyi bénulás egy formáját is okozhatja, amely a mozgást, a testtartást és az izomtónust befolyásolhatja. A már megszületett gyermekek higanymérgezés tünetei a következők lehetnek:
- szúrós érzés,
- koordináció elvesztése,
- vizuális és hallási problémák,
- rohamok.
Diagnózis
A higanymérgezés vérvizsgálattal, vizeletvizsgálattal vagy hajpróbával (hosszú távú higanymérgezés esetén) diagnosztizálható. Orvosa gyanú esetén valószínűleg fizikális vizsgálatot is fog végezni, rákérdez a tüneteire, és információkat gyűjt a korábbi kórtörténetéről.
Hogyan kezelhető a higanymérgezés?
A kezelés első lépése a higanymérgezés forrásának azonosítása és eltávolítása. Akik vérében magas a higany szintje, kelátképző terápiát is előírhat a kezelőorvos. A kelátképző terápia olyan orvosi eljárás, amely vegyi anyagok vagy gyógyszerek alkalmazásával eltávolítja a nehézfémeket a szervezetből.
A kelátképző szer közvetlenül a véráramba injektálható vagy tabletta formájában szájon át bevehető. A kelátképző szer a higanyhoz és más méreganyagokhoz kötődik, és a vizelettel távozik a szervezetből.
Hogyan előzhető meg a higanymérgezés?
Fontos, hogy betartsuk a higanyt tartalmazó eszközök, készítmények kezelésére vonatkozó szabályokat. A higanyhőmérőket tartsuk a tokjában, lehetőleg a gyermekek elől elzárva. Amennyiben megsérült, azonnal dobjuk ki a háztartásból.
Olvassuk el a termékek használati útmutatóját és lehetőleg ne válasszunk olyat, amelyben higany található. Bár egészséges, óvatosan fogyasszuk a tenger gyümölcseit - mint mindenben, itt is fontos a mértéktartás. Amennyiben a higanymérgezés tüneteit ismeri fel, azonnal hívjon mentőt vagy keresse fel háziorvosát.