Mérgezés
1 perces olvasási idő
A mérgezéseknek rendkívül szerteágazó tünettana van, ezért a legfontosabb, hogy eszméletvesztés, aluszékonyság, tudatzavar esetén, gondoljunk a mérgezés lehetőségére is.
A mérgezés történhet gáz halmazállapotú anyagtól, bőrön keresztül felszívódó vagy szembe cseppenő szertől, valamint szájon keresztül.
A mérgezésnek tünete lehet
- eszméletlenség, aluszékonyság
- tudatzavar
- láz
- fejfájás
- epilepsziás roham
- nyálfolyás, szájszárazság
- szűk vagy tág pupilla
- hasi panaszok, görcsök, hasmenés, hányás
- mellkasi szúró panasz, nehézlégzés
- bőrön hólyagok megjelenése
Mit tehetünk mérgezés gyanúja esetén?
- mentők értesítése
- eszméletlen beteg lehetőleg stabil oldalfekvésbe helyezése
- saját magunk védelme: a mérgező anyaggal ne érintkezzünk
- lenyelt mérgező anyag/vegyszer esetén hánytatni tilos
- szembe, vagy bőrre cseppent ártalmas szer (vegyszerek, gyomírtók) esetén bő vízzel való lemosás
Leggyakrabban előforduló mérgezések
- szén-monoxid mérgezés
- szén-dioxid mérgezés
- ételmérgezés
- klórgázmérgezés
- gombamérgezés
- gyógyszermérgezés
Figyeljünk a konyhai környezetünkre!
Az egyik leggyakrabban előforduló mérgezés az ételmérgezés, amelynek bár a tünetei enyhék, mégis okozhat kellemetlen perceket. Az alábbi tanácsok betartásával, mérsékelhetjük a mérgezések kialakulásának kockázatát:
- Figyeljünk arra, hogy a főzés előtt alaposan mossuk meg a kezünket!
- A húsokat, húskészítményeket és a tojást fogyasztás előtt főzzük meg, illetve jól süssük át!
- Ne tartsuk hűtés nélkül a megmaradt ételeket!
- Tároljuk elkülönítve a húsokat, zöldségféléket, tejtermékeket!
Útmutató
- A mérgezéseknek rendkívül szerteágazó tünettana van, ezért a legfontosabb, hogy eszméletvesztés, aluszékonyság, tudatzavar esetén, gondoljunk a mérgezés lehetőségére is.
- Mérgezés gyanúja esetén hívjunk mentőket, helyezzük az eszméletlen beteget lehetőleg stabil oldalfekvésbe és gondoskodjunk saját magunk védelméről, azaz a mérgező anyaggal ne érintkezzünk.
Mérgezés - Részletesen a témáról
Az otthon tartózkodás egyik leggyakoribb veszélyforrása a szén-monoxid, ami észrevétlenül okozhat mérgezést vagy súlyosabb esetben akár halált. Hogyan előzhető meg a mérgezés kialakulása?
A mérgezés legtöbb esetben véletlenszerű, gyakran az is előfordul, hogy olyan anyagtól alakul ki, amelyet mindennap használunk. Mi okoz leggyakrabban mérgezést?
A higany egy nehézfém, amely a természetben, de kis dózisban számos háztartási termékben is megtalálható. Higanymérgezés akkor fordulhat elő, ha valaki túl sok higannyal érintkezik vagy esetleg fogyaszt.
A bürök (Conium maculatum) egy rendkívül mérgező növény, amely potenciálisan halálos mérgezést okozhat, ha megérinti vagy lenyeli. Európában és Észak-Afrikában őshonos, a sárgarépa családjába tartozó növény ma az Egyesült Államokban és az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálható.
Szerző:
Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
Hasznos lehet
Bürökmérgezés: mit kell tudni?
A bürök (Conium maculatum) egy rendkívül mérgező növény, amely potenciálisan halálos mérgezést okozhat, ha megérinti vagy lenyeli. Európában és Észak-Afrikában őshonos, a sárgarépa családjába tartozó...
Mit kell tudni a higanymérgezésről?
A higany egy nehézfém, amely a természetben, de kis dózisban számos háztartási termékben is megtalálható. Higanymérgezés akkor fordulhat elő, ha valaki túl sok higannyal érintkezik vagy esetleg...
Ivóvizek arzénmentesítése
Az arzén az ivóvízben szervetlen arzenát vagy arzenit formájában található meg.
Az arzén
Az arzén háromféleképpen juthat az emberi szervezetbe: a levegőből, élelmiszerekkel vagy az ívóvíz fogyasztás eredményeképpen.