Szaglászavar
A szaglás kiemelt fontossággal bír az életminőség terén, jelentőségét mégis sokan elhanyagolják, kevésbé tartják fontosnak, mint a látást vagy a hallást. Pedig számos munkakörben fontos a jó szaglás (pl. tűzoltóknál, katonáknál). A szaglászavarok kialakulásának nagyon sok oka lehet. Közre játszhat a megjelenésében többek közt valamilyen trauma, fejsérülés, idegrendszeri rendellenességet (pl. Parkinson-kór, vagy SM) is jelezhet, oka lehet gyógyszer mellékhatás, autoimmun vagy endokrin betegség is. A fül-orr-gégészeti vonatkozású kiváltó okok közt szerepelnek műtét (pl. orrsövény) utáni állapotok, felső légúti, illetve szinonazális, vagyis az orrot- és melléküregeket érintő fertőzések és a COVID. Tapasztalatok szerint a szaglásvesztés gyakran együtt jár az ízérzékelés elvesztésével is.
Fontos a kezelés
Kezelése nem elhanyagolandó, ugyanis a szaglásvesztés több módon is ronthatja az életminőséget:
- A szaglászavar egyénenként különböző ideig tarthat. Valakinél néhány napon vagy héten belül visszatér a normál szaglás, de előfordul, hogy a szaglásvesztés tartósan, akár 6 hónapig is fennmarad.
- Ez az állapot a kutatások szerint is érzelmileg igen megterhelő, az érintettek körében gyakori a fokozott stressz, depressziós tünetek megjelenése.
- Táplálkozási problémák is jelentkezhetnek, hiszen nem tudja a beteg élvezni az ételek ízét, sokan kevesebbet esznek, vagy épp túlízesítik, édesítik, sózzák vagy fűszerezik az ételeiket – hosszú távon egyik sem egészséges.
- A külvilágról kapott információkat az érzékszerveink biztosítják. Az ízlés és a szaglás hiánya akár életveszélyes következményekkel is járhat, például, ha nem érezzük, hogy szivárog a gáz, vagy odaégett az étel, de komoly egészségügyi kockázatot jelenthet a romlott élelmiszer elfogyasztása is.
Minél több idő telik el a szaglás gyengülésének, elvesztésének kialakulása után, annál kisebb a valószínűsége, hogy a szaglóhám teljesen regenerálódik majd. Ezért fontos, hogy már a kezdeteknél orvoshoz forduljon, aki megkezdi a mielőbbi terápiát.
Útmutató
- A szaglás- és ízérzés csökkenésének vagy tartós elvesztésének számos oka lehet, melynek kivizsgálása minden esetben indokolt, ugyanis nagymértékben befolyásolhatja életminőségünket.