Szemölcs

Szemölcs

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A test felületein megjelenő szemölcs igen gyakori, élete során sok ember találkozik vele. Bármilyen szemölcse is van, ne piszkálja, ne vakarja, mert így vírusok millióit is átviheti egyéb bőrfelületre. Megjelenésük esetén fordulj bőrgyógyász szakorvoshoz.

Néhány szemölcs magától elmúlik, míg más fajták hónapokig vagy akár évekig is kitarthatnak. A nemi szerven megjelenő szemölcs veszélyes is lehet, ezért ebben az esetben érdemes minél hamarabb felkeresni nőgyógyászunkatt vagy urológusunkat.

A szemölcs kialakulása

A szemölcsöket okozó vírusokat könnyedén elkaphatjuk, például uszodában, strandon vagy közvetlen testi kontaktussal (kézfogás, szexuális aktus során), mivel a bőrön lévő apró sérülések kedveznek a vírusok bejutásának, illetve terjedésének.

A szemölcsök kezelése

A legfontosabb, hogy bármilyen szemölcsünk van, ne piszkáljuk, ne vakarjuk, ne próbáljuk kinyomni, mivel így vírusok millióit vihetjük át más bőrfelületre, ahol újabb szemölcsök alakulhatnak ki.

Lefagyasztás

A kezelőorvos a szemölcsök esetében dönthet az ún. lefagyasztás mellett. Ekkor -196 oC-os folyékony nitrogénnel fagyasztja le a szemölcsöt, amely kb. egy hét múlva magától leesik.

Leégetés, eltávolítás

A szemölcsöt közvetlenül is eltávolíthatják: az orvos ekkor levágja éles sebészi ollóval vagy leégeti. Hátránya, hogy mindkét módszer sebeket hagyhat hátra. A nagyméretű szemölcsöket lézerrel is eltávolíthatja (ezt főleg a nőgyógyászatban alkalmazzák). Az eltávolítás után néhány napig fájdalmas lehet a terület. A folyamat helyi érzéstelenítésben vagy altatásban zajlik.

A patikákban kaphatóak különböző szemölcsöket eltávolító szerek, azonban mielőtt ezeket használni kezdenénk, mindenképpen egyeztessünk orvosunkkal, ugyanis vannak olyan szemölcsök, amelyeket csak orvos távolíthat el, illetve akár további vizsgálatok is szükségessé válhatnak (pl. méhnyakrákszűrés). A nem megfelelő készítmények alkalmazása orvosi felügyelet nélkül tovább árthat a szemölcsnek.

Fontos! A szemölcsök könnyen összetéveszthetőek egyéb bőrelváltozásokkal, amelyeket felismerni csak szakorvos tud, ezért kerüljük el az öndiagnózis felállítását.

Hogyan előzhető meg a szemölcs kialakulása?

A vírusfertőzéseket száz százalékosan elkerülni sajnos nem lehet. Még erős immunrendszer esetén is szükségesek különféle óvintézkedések. Strandon használjuk a saját törölközőnket, papucsunkat. Erősítsük immunrendszerünket: fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, mozogjunk rendszeresen, figyeljünk a megfelelő vitaminpótlásra. A HPV okozta szemölcsök ellen létezik védőoltás, mellyel kapcsolatban érdeklődjünk kezelőorvosunknál.

Útmutató

  • A szemölcsöknek több mint 100 fajtája létezik. Amennyiben jelentkezik, ne piszkáljuk, hanem forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz.
  • Többféle módszer közül is választhatunk a megfelelő kezelés érdekében, erről mindig az adott szakorvos dönt.
  • A szemölcsöket okozó vírusfertőzéseket 100 százalékosan elkerülni nem lehet, azonban fontos az alapvető higiéniai szabályok betartása, az erős immunrendszer és a saját törölköző/papucs.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mit tegyünk a szemölcs kialakulása esetén?
Hasznos lehet
Mi a teendő tartós köhögés esetén?
Ebben a különösen erős légúti vírusszezonban a tartós köhögés lehet az egyik legfrusztrálóbb tünet. Bár az elhúzódó köhögés inkább kellemetlen, mint riasztó egészségügyi kockázatot jelenthet, érdemes...
9 ok, amiért nem kell félni az egészséges szénhidrátoktól
Bár a finomított szénhidrátok túlzott fogyasztás esetén károsak lehetnek, a teljes értékű szénhidrátforrások hihetetlenül egészségesek. Tény, hogy a világ legegészségesebb ételei közül sok magas...
Rossz ötlet közvetlenül étkezés után aludni menni?
Sokan nassolnak vacsora és lefekvés között, leggyakrabban fagylaltot, sütiket, chipset, pattogatott kukoricát fogyasztunk. A teli gyomorral vagy közvetlenül egy nehéz étkezést követő ágyba kerülés...
Migrén vs. krónikus migrén: mi a különbség?
Tapasztalt már valaha migrénes fejfájást? A tünetek gyakoriságától függően van különbség az epizodikus és krónikus migrén között. Melyek ezek és mit tehet ellene?