
Szájüreg
1 perces olvasási idő
A szájüregben számos beteség kialakulhat, az egészen egyszerű, otthon kezelhető elváltozásoktól a súlyosabb problémákig.
A szájüreg az emésztőrendszer felső szakaszában található egység, amely fogakból, nyelvből (és az azok háti felszínén elhelyezkedő ízlelőbimbókból), nyálmirigyekből és nyálból, torokból illetve garatból áll. Részt vesz a táplálék felvételénél, felszívódásánál emiatt a szájüreg betegségei nagymértékben befolyásolhatják közérzetünket, életminőségünket.
A szájüreg leggyakoribb betegségei
- Fejlődési rendellenességek (pl. nyúlajak, farkastorok)
- Fogszuvasodás
- Daganatos megbetegedések (pl. nyálmirigy daganatos megbetegedése, garatdaganat)
- jóindulatú
- rosszindulatú
- Gyulladásos folyamatok
- Szájnyálkahártya fekélyes gyulladása
- Afta
- Szájpenész
- Ajakherpesz
- Nyelvgyulladás
- Fültőmirigy-gyulladás (mumpsz)
- Garatgyulladás
- Garatmandula-gyulladás
Útmutató
- Javasolt félévenként felkeresni fogorvosunkat, mivel a rendszeres fogászati kontrollvizsgálattal megelőzhetőek, vagy a már kialakult felületes problémák észlelhetők és egyszerűen kezelhetőek.
- A rendszeres kontrollvizsgálatok mellett, megfelelő táplálkozási és szájápolási szokások kialakításával is hozzájárulhatunk szájüregünk épségének megőrzéséhez.
Szájüreg - Részletesen a témáról

A mandulagyulladás vírusos vagy bakteriális fertőzés következménye, amely számos egyéb betegség kialakulásához vezethet. Melyek ezek?

Az emberi szervezetet többféle herpeszvírus is megtámadhatja, melyek különböző betegségeket és szövődményeket okozhatnak.

A herpeszt a herpes simplex vírusok (HSV) különböző fajtái okozzák. Leggyakrabban az ajkakon és a nemi szerveken szokott megjelenni fájdalmas, égő, viszkető hólyagok formájában. Mit tehetünk ellene?

Az egészséges nyelv rózsaszínű, felülete nedves. A nyelv akkor lepedékes, ha felszínén fehéres felrakódás található. A lepedékes nyelv lehet nem megfelelő szájhigiénia következménye, de utalhat különböző súlyosságú betegségek jelenlétére is. Vegyük sorra, mi okozhat lepedékes nyelvet és mit tehetünk ellene!

Az elmúlt évtizedekben sorra jelennek meg az újabb és újabb antibiotikumok a bakteriális fertőzések kezelésére, azonban fogyasztásuk nem várt kellemetlenségeket is okozhat. Mire figyeljünk használatukkor?

A csecsemőkorban kialakuló légúti gyulladásos elváltozások kezelése fokozottabb figyelmet követel meg, mert meghatározóak a szűkebb anatómiai viszonyok. Mit tehetünk ilyenkor?
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott gyógyszer

Bővebben

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Valóban létezik a szelektív hallás?
A fülünk folyamatosan érzékeli a hangokat körülöttünk még akkor is, ha különösebben nem figyelünk azokra. De vajon létezik-e szelektív hallás, amit oly sokszor emlegetünk? Cikkünkből kiderül.

Miért érzékenyebb a bőrünk évszakváltáskor?
Itt a tavasz, ami örömteli esemény, azonban sokaknak nagy sóhajjal jár, hiszen érzékenyen reagálnak a hirtelen környezeti és időjárás változásokra. Van, aki fejfájásra panaszkodik, és van, akinek a...

Mi a teendő bokaszalag szakadás esetén?
Bokaficam esetén az gondolatunk az lehet, hogy szükséges valamilyen képalkotó vizsgálat és rögzítéssel, pihentetéssel elmúlhat a panasz. Ez azonban egy idejét múlt szemlélet. Mit tegyünk helyette?

Bokaszalag húzódás vagy szakadás?
Bokaficam során akár sportsérülés történt velünk, akár csak félreléptünk az utcán, felmerül bennünk a kérdés: vajon sérült a szalag vagy sem? Részleges vagy teljes a szakadás?