Milyen hatásai lehetnek az antibiotikumoknak?

Milyen hatásai lehetnek az antibiotikumoknak?

Milyen hatásai lehetnek az antibiotikumoknak?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.07.20.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Az elmúlt évtizedekben sorra jelennek meg az újabb és újabb antibiotikumok a bakteriális fertőzések kezelésére, azonban fogyasztásuk nem várt kellemetlenségeket is okozhat. Mire figyeljünk használatukkor?

Az elmúlt évtizedekben sorra jelennek meg az újabb és újabb antibiotikumok a bakteriális fertőzések kezelésére. A kezdeti öröm és megkönnyebbülés után azonban rá kellett döbbenni arra, hogy az antibiotikumok nem csak a betegséget okozó mikróbákat, de a szervezettel szimbiózisban élő, jótékony hatású baktériumokat is elpusztítják, így számos, nem várt kellemetlenséget okoznak, ám ez probiotikumok fogyasztásával megelőzhető.

Hol találhatóak a jótékony baktériumok?

A hasznos baktériumok a hüvelyben, a szájüregben és a bélben találhatók meg. Ezek számának csökkenése a savas pH megszűnéséhez vezet, így romlik a szervezet védekezőképessége. A megváltozott vegyhatás miatt szaporodásnak indulnak az addig kisebbségben élő mikróbák, melyek különböző betegségeket okozhatnak.

A legnagyobb problémát a sérült bélflóra okozza

A bélrendszer normál flórájának pusztulására utaló első jel a bűzös szájszag megjelenése, mely a belekben zajló elégtelen emésztési folyamatokra utal. Az emésztetlen táplálék nem tud felszívódni, ezért a szervezet tápanyag ellátása is sérül. A romló bélműködés miatt a székelési szokások megváltoznak: hasmenés, puffadás, hasi fájdalom jelentkezhet. A normál flóra komoly szerepet játszik a B- és K-vitaminok szintézisében is, ezek hiányában vérzékenység, nyugtalanság, ingerlékenység és más hiánytünetek léphetnek fel. A szervezet normál flórájának fontos szerepe van az immunvédekezésben is. A hasznos baktériumok segítenek a fehérvérsejteknek felismerni az idegen fehérjéket, ezáltal fokozzák a behatoló kórokozókkal szembeni védelmet.

Másik fontos szerepük, hogy olyan fehérjéket termelnek, melyek serkentik a fehérvérsejtek működését, és fokozott aktivitást váltanak ki belőlük. Antibiotikum kezelést követően a szervezet védekezőképessége csökken, gyakrabban alakulnak ki kisebb fertőzések, megfázások, és azok hosszabb ideig elhúzódnak.

Hogyan állítható vissza a normál bélflóra?

A bélflóra mihamarabbi helyreállításával enyhíthetők a kellemetlen tünetek. Erre a probiotikumok fogyasztása a legalkalmasabb. A probiotikumok fogyasztásával a kellemetlen hasi tünetek – mint puffadás, hasmenés – és az általános rossz közérzet folyamatosan megszűnik, s a bélflóra egyensúlyba kerülésével gyomor- és bélrendszerünk újra kellő hatékonysággal látja el feladatát.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.07.20.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.