Hogyan kezelhető a herpesz?
Hogyan kezelhető a herpesz?
A herpeszvírust a lakosság több, mint 90%-a hordozza, az első találkozás leggyakrabban már gyerekkorban megtörténik. Ezt követően a vírus nyugvó állapotban sokáig benne marad testünk idegdúcaiban. A későbbiekben, a szervezetet gyengítő körülmények (pl. betegség, fizikai megterhelés, stressz) hatására a vírus képes aktiválódni és betegséget kiváltani. Ritkán, különösen immunhiányos állapotban a vírus elterjedhet a szervezetben és akár agyvelőgyulladást is okozhat.
Milyen lehetőségek vannak a herpesz kezelésére?
A teljes gyógyulás kb. 7-14 nap, mely gyógyszerek segítségével felgyorsítható. Általában elég a helyi kezelés, mellyel a tünetek csökkenthetők és a kórlefolyás gyorsítható. Fontos tudni, hogy ezek a vírust tartósan nem távolítják el a szervezetből, így az ismételt fellángolás lehetősége megmarad.
Vírusellenes hatóanyagot tartalmazó krémek
A leggyakrabban használt hatóanyag az aciklovir, mely elérhető krém és tabletta formájában. A krém vény nélkül kapható, a tabletta azonban receptköteles és súlyosabb esetekben használatos. Elérhető penciklovir hatóanyag tartalmú krém is.
A krémeket naponta 5x kell az érintett felületre felkenni 4-5 napon keresztül. Érdemes a krém használatát minél hamarabb, már a fertőzés korai tüneteinél (égő, bizsergő, viszkető érzés) elkezdeni, mert ebben a fázisban még megakadályozható lehet a hólyagképződés. A krém felvitele előtt és után fontos az alapos kézmosás, hogy megakadályozzuk a vírus elterjedését és a bakteriális felülfertőződést.
Herpesz tapaszok
A tapaszok többsége hidrokolloidot tartalmaz. Ezekben nincs vírusellenes hatóanyag, csupán elfedik a hólyagokat, így gátolják szétterjedésüket; valamint nedvesen tartják őket, ezzel segítve gyógyulásukat.
Szárító paszták
A hólyagok felszakadását követően már szárító hatású pasztát (pl. cink-paszta) lehet alkalmazni a gyógyulás elősegítésére.
Természetes hatóanyagok
A herpesz gyógyulási folyamatát segítheti például a citromfű, a kamillavirág, a tüdőfű, az aranyvesszőfű és a kakukkfű is.
Mindig szükséges a gyógyszeres kezelés?
Számos mód létezik a herpesz kezelésére, a gyógyulási folyamat felgyorsítására, de alapvetően egy egészséges emberben nyom nélkül, magától meggyógyul.
A herpeszre jellemző a visszatérő jelleg, ám ha túl gyakran és súlyos formában jelenik meg, akkor érdemes orvoshoz fordulni további vizsgálatok elvégzése céljából. Bizonyos esetekben az orvos javasolhatja a tablettával történő szisztémás kezelést is.