Mesterséges megtermékenyítés

Mesterséges megtermékenyítés

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, általános orvostudomány
A fertilitási problémák egyre gyakoribbak mindkét nem esetében, ezért ma már szinte mindennapos eljárássá vált a mesterséges megtermékenyítés. Ahhoz azonban, hogy igénybe vehessük, számos követelménynek meg kell felelni, és mielőbb ki kell zárni a meddőség egyéb lehetséges okait.

Mikor lehet igénybe venni a mesterséges megtermékenyítést?

  • Legalább két, egymástól független meddőség tényének és okának megállapításához szükséges orvosi vizsgálatokon alapuló szakorvosi szakvéleményt szükséges beszerezni, mely alátámasztja, hogy valamelyik félnél vagy mindkét félnél együttesen fennálló egészségi ok következtében a kapcsolatból természetes úton nagy valószínűséggel egészséges gyermek nem származhat.
  • A nő a reprodukciós kor felső határát ne érje el.
  • A kérelmezők ne álljanak egymással olyan rokoni kapcsolatban, amely a házasságot érvénytelenné teszi, melyet írásbeli nyilatkozattal kell igazolni.

A reprodukciós eljárás akkor javasolható, ha a nő rendelkezik megfelelő méhhel, legalább egy, tüszőérlelésre alkalmas petefészekkel, és rendelkezésre áll a méhűr alkalmasságát, a negatív hüvelyváladékot igazoló és az alaphormon vizsgálatát tartalmazó eredmény, illetve a férj vagy az élettárs hat hónapnál nem régebbi spermiogrammja. A spermiogram 7 napos önmegtartóztatás után végzett vizsgálat, mellyel kizárható a férfi meddősége. A férfi kivizsgálásával egy időben megkezdődhet a nő kivizsgálása is, ez azonban egy sokkal bonyolultabb folyamat. Tisztázni kell, hogy funkcionális, vagy anatómiai oka van-e a meddőségnek. 

Eljárási lehetőségek

Ha minden feltétel fennáll, akkor többféle eljárási lehetőség áll az orvosok rendelkezésére, melyeknek minden esetben megvannak a saját alkalmassági feltételei, hiszen tudjuk, nincs két egyforma ember, nincs két egyforma szervezet.

  • Az asszisztált reprodukciós eljárások egyik formájában a megtermékenyülés a szervezeten belül megy végbe, ezt a célt szolgálja az indukált ovuláció idejére tervezett együttlét. Ebben az esetben a fogantatás ugyan természetes úton történik, de a petefészek működését gyógyszerekkel stimulálják vagy a spermiumot a méhűrbe juttatják.
  • A másik asszisztált technika a szervezeten kívüli megtermékenyítés. Ebben az eljárásban különböző módszerekkel mesterségesen megtermékenyítik a petesejtet, és azt követően helyezik a méh üregébe. 
  • Azonban, ha a babára vágyó párnak nincs lehetősége saját embrió visszaültetésére, még mindig számíthatnak a spermium vagy az embrióadományozásra. Ha a pár férfi tagjának hímivarsejtjei nem alkalmasak a megtermékenyítésre, a spermabankokból anonim módon lehet ismeretlen donortól spermához jutni.
  • Lehetséges azonban az embrió-adományozás is. Amikor a petesejteket a lombikbébi eljárás során leszívják, majd megtermékenyítik, nem az összest ültetik be, néhány embriót általában lefagyasztanak, és ha a párnak sikeres volt a beültetése, akár fel is ajánlhatják azt más pároknak.

Minden eljárásnak megvan az előnye és hátránya, ezt a szakorvos segítségével mérlegelhetjük. Fontos tudni, hogy a sikeres megtermékenyítés esetén előfordulhat, hogy több gyermek is érkezik a családba, hiszen ezen eljárások során gyakori az ikerszülés.

(Gönczi Klaudia, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • Ma már szinte mindennapos eljárássá vált a mesterséges megtermékenyítés.
  • Szükséges hozzé legalább két, egymástól független meddőség tényének és okának megállapításához szükséges orvosi vizsgálatokon alapuló szakorvosi szakvéleményt beszerezni.
  • Ha minden feltétel fennáll, akkor többféle eljárási lehetőség áll az orvosok rendelkezésére, melyről mindig a nőgyógyász szakorvos feladata dönteni.
Mesterséges megtermékenyítés - Részletesen a témáról
Későn kér pszichés segítséget a meddő párok többsége
A meddőséggel küzdő párok többsége komoly lelki sérüléseket szerez a teherbeesésért való, sokszor nehéz és bizonytalan végkimenetelű küzdelem során. A páciensek 70 százaléka „későn” érkezik meg mentál-egészségügyi szakember rendelőjébe. Mit jelent ez?
Ajánlott vizsgálat
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hány eljárási lehetőség lehetséges?
Hasznos lehet
Vetélés – tünetek, okok és megelőzés
A vetélés a terhesség (általában a 20. hét előtti) spontán elvesztése. A terhességek körülbelül 10-20 százaléka vetéléssel végződik. De a tényleges szám valószínűleg magasabb, mivel sok vetélés...
Fejfájás a terhesség alatt: amit tudnia kell
Sajnos fejfájás a terhesség időszakában is előfordulhat. Bár ez a fejfájás lehet, hogy eltér az addig tapasztalttól, a legtöbb terhesség alatti fejfájás nem káros.
Biztonságos-e a vegán étrend terhesség alatt?
A vegán étrendről tudjuk, hogy számos egészségügyi előnnyel jár. Általánosságban elmondható, hogy a növényi alapú étrend csökkentheti a szívbetegségek, az elhízás, a magas vérnyomás és a...
Valóban frissebb a holnap az új Myrkl étrend-kiegészítővel? Kipróbáltuk!
Semmiképp sem szeretnénk az alkoholfogyasztást népszerűsíteni, mindössze egy hétvégi vacsora közbeni könnyed koccintás tapasztalatait osztjuk meg cikkünkben egy szubjektív beszámoló formájában.