Mesterséges megtermékenyítés

Mesterséges megtermékenyítés

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, általános orvostudomány
A fertilitási problémák egyre gyakoribbak mindkét nem esetében, ezért ma már szinte mindennapos eljárássá vált a mesterséges megtermékenyítés. Ahhoz azonban, hogy igénybe vehessük, számos követelménynek meg kell felelni, és mielőbb ki kell zárni a meddőség egyéb lehetséges okait.

Mikor lehet igénybe venni a mesterséges megtermékenyítést?

  • Legalább két, egymástól független meddőség tényének és okának megállapításához szükséges orvosi vizsgálatokon alapuló szakorvosi szakvéleményt szükséges beszerezni, mely alátámasztja, hogy valamelyik félnél vagy mindkét félnél együttesen fennálló egészségi ok következtében a kapcsolatból természetes úton nagy valószínűséggel egészséges gyermek nem származhat.
  • A nő a reprodukciós kor felső határát ne érje el.
  • A kérelmezők ne álljanak egymással olyan rokoni kapcsolatban, amely a házasságot érvénytelenné teszi, melyet írásbeli nyilatkozattal kell igazolni.

A reprodukciós eljárás akkor javasolható, ha a nő rendelkezik megfelelő méhhel, legalább egy, tüszőérlelésre alkalmas petefészekkel, és rendelkezésre áll a méhűr alkalmasságát, a negatív hüvelyváladékot igazoló és az alaphormon vizsgálatát tartalmazó eredmény, illetve a férj vagy az élettárs hat hónapnál nem régebbi spermiogrammja. A spermiogram 7 napos önmegtartóztatás után végzett vizsgálat, mellyel kizárható a férfi meddősége. A férfi kivizsgálásával egy időben megkezdődhet a nő kivizsgálása is, ez azonban egy sokkal bonyolultabb folyamat. Tisztázni kell, hogy funkcionális, vagy anatómiai oka van-e a meddőségnek. 

Eljárási lehetőségek

Ha minden feltétel fennáll, akkor többféle eljárási lehetőség áll az orvosok rendelkezésére, melyeknek minden esetben megvannak a saját alkalmassági feltételei, hiszen tudjuk, nincs két egyforma ember, nincs két egyforma szervezet.

  • Az asszisztált reprodukciós eljárások egyik formájában a megtermékenyülés a szervezeten belül megy végbe, ezt a célt szolgálja az indukált ovuláció idejére tervezett együttlét. Ebben az esetben a fogantatás ugyan természetes úton történik, de a petefészek működését gyógyszerekkel stimulálják vagy a spermiumot a méhűrbe juttatják.
  • A másik asszisztált technika a szervezeten kívüli megtermékenyítés. Ebben az eljárásban különböző módszerekkel mesterségesen megtermékenyítik a petesejtet, és azt követően helyezik a méh üregébe. 
  • Azonban, ha a babára vágyó párnak nincs lehetősége saját embrió visszaültetésére, még mindig számíthatnak a spermium vagy az embrióadományozásra. Ha a pár férfi tagjának hímivarsejtjei nem alkalmasak a megtermékenyítésre, a spermabankokból anonim módon lehet ismeretlen donortól spermához jutni.
  • Lehetséges azonban az embrió-adományozás is. Amikor a petesejteket a lombikbébi eljárás során leszívják, majd megtermékenyítik, nem az összest ültetik be, néhány embriót általában lefagyasztanak, és ha a párnak sikeres volt a beültetése, akár fel is ajánlhatják azt más pároknak.

Minden eljárásnak megvan az előnye és hátránya, ezt a szakorvos segítségével mérlegelhetjük. Fontos tudni, hogy a sikeres megtermékenyítés esetén előfordulhat, hogy több gyermek is érkezik a családba, hiszen ezen eljárások során gyakori az ikerszülés.

(Gönczi Klaudia, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • Ma már szinte mindennapos eljárássá vált a mesterséges megtermékenyítés.
  • Szükséges hozzé legalább két, egymástól független meddőség tényének és okának megállapításához szükséges orvosi vizsgálatokon alapuló szakorvosi szakvéleményt beszerezni.
  • Ha minden feltétel fennáll, akkor többféle eljárási lehetőség áll az orvosok rendelkezésére, melyről mindig a nőgyógyász szakorvos feladata dönteni.
Mesterséges megtermékenyítés - Részletesen a témáról
Későn kér pszichés segítséget a meddő párok többsége
A meddőséggel küzdő párok többsége komoly lelki sérüléseket szerez a teherbeesésért való, sokszor nehéz és bizonytalan végkimenetelű küzdelem során. A páciensek 70 százaléka „későn” érkezik meg mentál-egészségügyi szakember rendelőjébe. Mit jelent ez?
Ajánlott vizsgálat
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hány eljárási lehetőség lehetséges?
Hasznos lehet
A teafilter több milliárd mikroműanyagot tartalmazhat
A kereskedelemben kapható teafilterekből mikroműanyagok szabadulhatnak fel a főzési folyamat során. A polipropilénből, egyfajta műanyagból készült filterek milliliterenként 1,2 milliárd nanoműanyag...
Milyen napszakban érdemes bevenni a C-vitamint?
A megfelelő C-vitamin bevitelének legjobb módja a napi többszöri, egészséges étkezés. Ha a napi C-vitamin-bevitelt kisebb adagokra osztja a nap folyamán, az jobb felszívódást és hasznosulást...
Mennyi mozgásra van szüksége, hogy ellensúlyozza az egész napos ülést?
Ha íróasztal mellett dolgozik, általában napi nyolc órát ül. Ez számos egészségügyi problémához vezethet: hátfájás, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, elhízás és korai halál. De vajon...
A tengeri moha valóban puffadáscsökkentő, energianövelő szuperétel?
A tengeri moha, más néven ír moha vagy Chondrus crispus, egyfajta vörös alga, amelyet elsősorban az élelmiszeriparban használnak karragenán forrásaként, amelyet élelmiszerek sűrítésére használnak.