Mire figyeljünk szaunázás közben?

Mire figyeljünk szaunázás közben?

Mire figyeljünk szaunázás közben?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.01.18.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A szaunázást egyre több egészséges életmódra törekvő ember választja kikapcsolódásként, ezért összeszedtük annak egészségre gyakorolt hatásait és alapszabályait. Melyek ezek?

A szaunában lévő melegre és páratartalomra nemcsak a bőrünk, hanem a külső- és belső elválasztású mirigyeink is élénken reagálnak mindamellett, hogy remekül „edzi” az ereinket, így jótékony hatással van a vérkeringésre is.

Mire figyeljünk, ha először szaunázunk?

Ha még nem próbáltuk a szaunát, ne a legmelegebb kabint válasszuk először, és lehetőleg az alsó padok egyikén helyezkedjünk el. Átlagos hőmérsékleten 8-15 percig tartózkodjunk, de ha úgy érezzük, túl meleg van, inkább menjünk ki hamarabb a szaunából, semmiképp ne erőltessük. A szaunából kilépés után álljunk hideg zuhany alá, hiszen a hideg-meleg váltakozása adja meg az igazi szauna hatást. Ezt a kört háromszor érdemes elvégezni úgy, hogy a körök végén egy kis pihenőt szükséges beiktatni, hogy a szervezet megfelelően tudjon regenerálódni.

Mire figyeljünk szaunázás közben?

  • Szaunázás előtt ne igyunk túl sokat, azt követően viszont figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. Válasszunk ásványvizet, gyógyteákat, esetleg gyümölcsleveket.
  • Alkoholfogyasztás és közvetlenül dohányzás után kerüljük a szaunát.
  • Kimerülten, nagyon fáradtan ne szaunázzunk.
  • Figyeljünk rá, hogy ne csak testileg, hanem lelkileg is fel tudjunk töltődni, éppen ezért ne siessünk, és ne vigyünk be mobiltelefont a szaunába, kapcsolódjunk ki mentálisan is, amennyire lehetséges.
  • Higiéniai okokból hagyjuk a szaunán kívül a papucsot, zuhanyozzunk le szaunázás előtt és után, és bent a fürdőruha helyett használjunk inkább fürdőlepedőt.
  • A sportolást, úszást időzítsük a szaunázás előttre.
  • Két „kör” között tartsunk 5-10 perces szünetet, a legutolsó alkalom után pedig egy hosszabbat.
  • Betegen (pl. lázasan, gyulladás esetben) nem ajánlott a szauna használata, állandó egészségügyi probléma (pl. magas vérnyomás, szívelégtelenség, visszér), minden esetben kérjük ki orvosunk véleményét a szaunázással kapcsolatban.
Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2023.01.18.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Vörös fényterápia: Íme, a szakértő véleménye
A vörös fényterápia jelenleg nagy divat, és sokan hirdetik bőrre gyakorolt előnyeit – de a szakértők szerint fontos, hogy csak jóváhagyott eszközöket használjunk a kívánt hatás eléréséhez.
Gyógyszer-vagy étrendkiegészítő: mire figyeljünk?
Nagyon sokan gondolják, hogy az étrendkiegészítők, főleg a növényi összetevőt tartalmazók mivel természetesek, így nem okozhatnak semmilyen mellékhatást. Sokszor hangzik el a patikába betérők...
Mit jelent az öngondoskodás?
Az öngondoskodás sokak szerint felesleges, vagy csak megfeledkeznek róla. Valójában a szerepük kulcsfontosságú, hiszen ezek a tevékenységek nagyon fontosak a testi és lelki egészség megóvása...
10 otthoni módszer a korpa ellen
A korpát, vagyis a viszkető, fehér darabokat a fejbőrön mindenki ismeri, sokszor okozhat kellemetlenséget. A világ lakosságának közel 50%-a életében legalább egyszer megtapasztalja.