Mire figyeljünk kerékpár vásárláskor?

Mire figyeljünk kerékpár vásárláskor?

Mire figyeljünk kerékpár vásárláskor?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.10.05.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A rendszeres kerékpározás remekül edzi a szív és a keringési rendszert, azonban nagyon fontos, hogy mindezt megfelelő eszközzel végezzük. Mire figyeljünk, hogyan állítsuk be, illetve milyen kerékpárt válasszunk?

A kerékpár választásánál rendkívül fontos, hogy figyelembe vegyük annak – leendő – tulajdonosának alkati sajátosságait és céljait.

Céloknak megfelelő kerékpár

Más kerékpárt választunk munkába járáshoz, országúti versenyzésre vagy a bicikli túrákhoz. A céloknak megfelelően a kerékpárszaküzletek dolgozói tudnak segítséget nyújtani azzal kapcsolatban, hogy számunkra melyik a legmegfelelőbb kerékpár.

Válasszuk az alkatunknak megfelelő kerékpárt

A kerékpárválasztás hosszú időre befolyásolhatja egészségügyi állapotunkat, hiszen ha jól választunk, a kerékpározás jótékony hatásait egészséges keretek között élvezhetjük, azonban ha rosszul választjuk meg vagy állítjuk be az eszközt, akkor egészségügyi kockázatot (pl. gerincsérv) is jelenthez annak rendszeres használata.

Tanácsok a kerékpárválasztáshoz, beállításhoz

  • Fontos, hogy az ülés és a kormány magassága, a pedáloktól való távolság optimálisan legyen beállítva, ezzel elkerülhetjük a kóros kényszertartások kialakulását.
  • A választáskor fontos, hogy a váz felső csöve az ágyékunk alatt ~ 5 centivel lejjebb legyen. (Egy átlagos, 180 centis felnőttnek általában a 17, vagy a 18 collos váz megfelelő. Országúti kerékpár esetében nagyobb, mountain bike-nál pedig a kisebb váz optimális.)
  • Bár kényelmi szempontok miatt sokan szeretik, a teljes talpnak a felnőtteknél mégsem kell feltétlenül leérnie a földre. Az optimális ülőmagasságot az alábbiak alapján határozhatjuk meg: csípőnk magasságához igazítjuk a nyerget, majd felülünk a kerékpárra, a pedálra helyezzük az elülső talppárnánkat, és úgy állítjuk be az ülést, hogy a hajtókar vízszintes elhelyezkedése esetén a térdünk ne kerüljön az elülső talppárnánk elé, illetve a lábunk laza, nyújtott helyzetben legyen, a talpunk pedig vízszintesen álljon.
  • A váz hosszúsága magasságunknak megfelelő legyen. Figyeljünk rá, hogy a vázméretek márkától függően eltérhetnek, ezért érdemes kipróbálni őket vásárlás előtt.
  • A váz hosszúsága mellett az ülés beállítása és a stucni hossza is meghatározó lehet. Egyénenként eltérhet, ezért ezek optimális beállításáról érdeklődjünk a kerékpárszaküzletekben.
  • Az optimális kerékpárbeállítás érdekében érdemes szakembert felkeresni.

Mire figyeljünk még?

Amennyiben aranyerünk van, érdemes arra figyelni, hogy megfelelő formájú, keménységű és kialakítású nyerget használjunk. Gerincsérv esetén lehetőleg olyan beállítást, illetve kerékpárt használjunk, ami nem fokozza a görnyedést (pl. országúti kerékpár), inkább az egyenes testtartás felé törekszik (pl. „chopper” kerékpárok).

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.10.05.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit jelent az öngondoskodás?
Az öngondoskodás sokak szerint felesleges, vagy csak megfeledkeznek róla. Valójában a szerepük kulcsfontosságú, hiszen ezek a tevékenységek nagyon fontosak a testi és lelki egészség megóvása...
10 otthoni módszer a korpa ellen
A korpát, vagyis a viszkető, fehér darabokat a fejbőrön mindenki ismeri, sokszor okozhat kellemetlenséget. A világ lakosságának közel 50%-a életében legalább egyszer megtapasztalja.
Valóban frissebb a holnap az új Myrkl étrend-kiegészítővel? Kipróbáltuk!
Semmiképp sem szeretnénk az alkoholfogyasztást népszerűsíteni, mindössze egy hétvégi vacsora közbeni könnyed koccintás tapasztalatait osztjuk meg cikkünkben egy szubjektív beszámoló formájában.
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...