Mikor használjuk, és mikor ne a bodzát?

Mikor használjuk, és mikor ne a bodzát?

Mikor használjuk, és mikor ne a bodzát?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.08.26.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A fekete bodza (Sambucus nigra) sokoldalúan felhasználható gyógynövény, hiszen levelét, virágát és termését is egyaránt fogyaszthatjuk. Mire használhatjuk? Mire figyeljünk a gyűjtésekor? Hogyan fogyasszuk? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a fekete bodzáról.

Hogyan ismerjük fel?

A fekete bodza a hat méteres magasságot is elérheti. Édes illatú, kicsi, krémszínű virágairól (amelyek 10-20 cm-es bogernyőbe rendeződnek), a fényes, fekete színű, vékony héjú csonthéjas bogyóiról és fűrészes szélű levélkéiről (levelei páratlan számú levélkéből) ismerhetőek fel.  A mérgező „változata” a gyalogbodza, amelynek virágai nem fehérek, hanem sárgásfehér színezetűek, lila portokkal, ezért gyűjtés során könnyen meg tudjuk különböztetni a feketebodzától.

Milyen vegyületeket tartalmaz?

A virágzat és a levél csersavakat és izzasztó flavonglikozidokat tartalmaz, míg a virág további káliumsókban, nyálkaanyagokban, szaponinokban és flavonoidokban gazdag. A termés szerves savakat, antocianinokat, folsavat, az A-vitamin provitaminját, B- és C-vitaminokat valamint vasat tartalmaz.

Mire használható a bodza?

Bár még nincsen hivatalos, megbízható állásfoglalás a bodza egészségre gyakorolt hatásáról, a népi gyógyászatban az alábbi esetekben használták/ják:

  • A bodzavirágot gyógynövényként leggyakrabban a hörgőváladék elfolyósítására, vizelethajtásra és emésztés segítésére használjuk.
  • Nyugtató, izzasztó és vízhajtó tulajdonsága miatt segíthet az influenzás megbetegedések leküzdésében. 
  • Külsőleg gégehurutnál, garat- és nyálkahártya-gyulladásoknál alkalmazható, míg belsőleg reuma kezelésére is szolgálhat.

Hogyan használható?

  • Belső felhasználása: Teaforrázat: 2-5 virágot 1 csésze (2dl) vízzel forrázunk, és 5-10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Maximum 3-5 csészényi bodzaforrázat fogyasztható egy nap.
  • Külső felhasználása: Főzet: 50 g virágot 1 liter vízbe teszünk, 5 percig forralunk, majd kihűlésig ázni hagyjuk. Étkezés után naponta maximum 4-6-szor öblögessünk vagy gargalizáljunk a főzettel.
  • Egyéb felhasználása: A bodza virágokból különleges ízű édességeket (pl. szörp, szirup, öntet), desszerteket (pl. palacsinta), míg a bogyótermésből lekvárokat és leveseket készíthetünk.

Milyen esetekbe NE alkalmazzuk?

Jelenleg nincs megbízható forrás arról, hogy bizonyos állapotoknál milyen egészségügyi hatásokat okozhat a bodza, ezért az alábbi esetekben kerülje, annak használatát:

  • 5 éves kor alatti gyermekek esetében.
  • Terhesség és szoptatás időszaka alatt.
  • Autoimmun betegség esetén (SLE, Sclerosis Multiplex, Rheumatoid Arthritis).
  • Az immunrendszer működését befolyásoló gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet, így ezek szedése esetén, bodza fogyasztása előtt, minden esetben kérjük ki kezelőorvosunk véleményét.

Fontos!

  • Figyeljünk arra, hogy ne forgalmas helyeken, szennyezett utakon lévő növények részeit gyűjtsük.
  • A bodza mérgező „változata” a gyalogbodza nagyon hasonlít, ezért legyünk körültekintőek a gyűjtésnél. Csak akkor szedjük le, ha biztosak vagyunk abban, hogy a szelíd változattal van dolgunk.
  • A zöld részek mérgezőek, ezért el kell távolítani azokat (pl. a virág kocsányát) felhasználás előtt.
  • Az éretlen vagy nyers bodza termésének fogyasztása hányingert vagy hányást okozhat, ezért legyünk körültekintőek a gyűjtésénél.
  • Az idős embereknél a bodza fogyasztása akár a szívműködést is befolyásolhatja, ezért fontos, hogy kérjük ki a kezelőorvos véleményét a gyógynövény fogyasztása előtt.

Írta: S.J, Forrás: Elderberry - Uses, Side Effects, And More, Herbatok Fitoterápia jegyzet

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.08.26.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
A teafilter több milliárd mikroműanyagot tartalmazhat
A kereskedelemben kapható teafilterekből mikroműanyagok szabadulhatnak fel a főzési folyamat során. A polipropilénből, egyfajta műanyagból készült filterek milliliterenként 1,2 milliárd nanoműanyag...
Mennyi mozgásra van szüksége, hogy ellensúlyozza az egész napos ülést?
Ha íróasztal mellett dolgozik, általában napi nyolc órát ül. Ez számos egészségügyi problémához vezethet: hátfájás, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, elhízás és korai halál. De vajon...
Íme, 5 meglepő tényező, amely gyorsabban öregít
A cigaretta, az alkohol és az alváshiány öregítheti a megjelenést, ez köztudott. Néhány kevésbé ismert életmódbeli tényező azonban szintén felgyorsíthatja ezt a folyamatot. Melyek ezek?
Az edzés utáni szaunázás 5 előnye
A szauna egy zárt helyiség, amelyet magas hőmérsékletre melegítenek száraz hővel vagy gőzzel. Gyakori a termálfürdőkben, hotelekben és edzőtermekben, sokan használják edzés után kikapcsolódásra és...