Mi köze az étrendnek az idősödő agyhoz?
Mi köze az étrendnek az idősödő agyhoz?
A tanulmány az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi és Fejlődési Felméréséből származó adatokat elemezte, amely az 1946-os brit születési korcsoport több mint 3000 emberének hosszú távú egészségügyi felmérése, akiket csaknem hét évtizeden keresztül követtek.
A kutatók felfedezték, hogy azok a résztvevők, akik életük már korai szakaszában jobb minőségű étrendet követtek, sokkal nagyobb valószínűséggel rendelkeztek magasabb kognitív képességekkel a 60-as és 70-es éveikben, mint azok, akik egészségtelenebbül táplálkoztak.
A témában végzett többi kutatáshoz képest ez a tanulmány egyedülálló, mert megmutatja, hogy a korai gyermek- és felnőttkori étrend hogyan befolyásolhatja a későbbi életminőséget. A legtöbb tanulmány csak a későbbi felnőttkorban vizsgálta egy személy étrendjének minőségét.
"Az egészséges táplálkozásról sokat beszélünk, és ez a tanulmány értékes információkkal szolgál majd arról, hogy az étkezési szokások miként kapcsolódnak közvetlenül és közvetve a kognitív egészséghez" - mondta Victor Henderson, epidemiológia, népegészségügyi és neurológiai professzor.
Hogyan hat az étrend az agy egészségére?
Amit eszik, az általános jóléte számos aspektusát befolyásolja – a szív egészségétől az alvásig, a hangulatig és a súlyig. A tanulmányok szerint a tápláló étrend segíthet kivédeni a neurodegeneratív rendellenességeket, beleértve a kognitív hanyatlást és a demenciát. Az egészséget támogató étrend akár hosszabb életet is eredményezhet.
Míg az étrend és az agy egészsége közötti pontos kapcsolat nem teljesen ismert, a kutatók úgy vélik, hogy a kulcsfontosságú mikrotápanyagok, mint például a B-vitaminok, a vas és az antioxidánsok védő szerepet játszhatnak a kognitív funkciókban (például a gondolkodásban, a tanulásban és a memóriában).
Soha nem késő elkezdeni jobban enni
Sok felnőttnek nem volt lehetősége korai életkorában kialakítani az egészséget támogató étkezési szokásokat, és a tápanyaghiányos diéta hatásai gyakran érződnek a középkor elérésekor. Ebben az életszakaszban az emberek gyakran krónikus betegségeket, például elhízást, szívbetegségeket, cukorbetegséget és alvászavarokat tapasztalhatnak.
A szakértők azonban hangsúlyozzák, hogy soha nem késő megváltoztatni étkezési szokásainkat egészségünk támogatása és javítása, valamint a krónikus betegség-kockázatok csökkentése érdekében.
Mely ételek a legjobbak az agy egészségére?
A kutatások szerint a mediterrán és a DASH étrend jótékony hatással lehet az általános egészségre, ahogy öregszünk, de a MIND diéta kifejezetten az öregedő agyat célozza meg. Egy tanulmányban a MIND diétát követő résztvevők 53%-ánál alacsonyabb volt az Alzheimer-kór aránya, mint azoknál, akik a mediterrán étrendet követték.
A MIND diéta legjobb eredményének elérése érdekében egyen sokat az alábbi élelmiszerekből:
- Teljes kiőrlésű gabonák (legalább 3 adag naponta)
- Zöldségek (legalább 1 adag naponta)
- Leveles zöld zöldségek (legalább 6 adag hetente)
- Dió (legalább 5 adag hetente)
- Bab (legalább 3 étkezés hetente)
- Bogyók (legalább 2 adag hetente)
- Baromfi (legalább 2 étkezés hetente)
- Hal (legalább 1 étkezés hetente)
- Olívaolaj hozzáadott zsírként (ha szükséges)