Epehólyag-gyulladás
1 perces olvasási idő
Az epehólyag-gyulladás az epehólyag falának gyulladásos betegsége, ami leggyakrabban epekövesség talaján alakul ki. Vegyük sorra, mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan diagnosztizálható és hogyan kezelhető.
Mennyire gyakori az epehólyag-gyulladás?
Az epehólyag-gyulladás egy igen gyakori betegség. Az esetek több, mint 90 százalékában epekövességhez köthető, ami pedig a felnőtt lakosság kb. 5-10 százalékánál fordul elő. Az ismert epeköves betegek kb. 5-10 százalékában alakul ki epehólyag-gyulladás valamikor élete során.
Milyen tünetei lehetnek az epehólyag-gyulladásnak?
- Görcsös hasi fájdalom, mely legerőssebben a has jobb felső részén jelentkezik.
- A hasi fájdalom kisugározhat a hátba, jobb lapocka környékére.
- Hányinger, hányás.
- Puffadás.
- Sárgaság.
- Világos színű széklet.
- Általános tünetek: étvágytalanság, gyengeség, rossz közérzet, hőemelkedés, láz, hidegrázás.
Hogyan diagnosztizálható az epehólyaggyulladás?
Az epehólyag-gyulladás általában jellegzetes tünetekkel jár, hasi panaszok esetén mindig gondolni kell rá – különösen ismert epekövesség esetén.
Milyen vizsgálatokra számíthat a beteg epehólyag-gyulladás gyanúja esetén?
- Kórtörténet-, és panaszfelvétel.
- Alapos fizikális vizsgálat.
- Laborvizsgálat (vérvétel, vizeletvizsgálat).
- Képalkotó vizsgálatok: hasi ultrahang; esetleg hasi CT/MR (utóbbiak különösen differenciáldiagnosztikai szempontból, illetve szövődmények gyanúja esetén lehetnek fontosak).
Hogyan kezelhető az epehólyaggyulladás?
- Alapvetően az epehólyag-gyulladás kezelése sebészi feladat, a gyulladt epehólyag eltávolítása jelenti a megoldást.
- A műtéti eltávolítást sebész szakorvos végzi, de a kezelésben sok esetben részt vesz belgyógyász/gasztroenterológus is.
- A legtöbb esetben gyógyszeres terápia is szükséges (pl. fájdalom-és gyulladáscsökkentők, görcsoldók, hányingercsillapítók, antibiotikumok).
- Fontos a megfelelő folyadékbevitel, gyakran infúzió adására is szükség van.
- A legideálisabb megoldás az lenne, ha tünetes epehólyagkövesség esetén még az akut epehólyag-gyulladás kialakulása előtt, választott időpontban megtörténne az epehólyageltávolító műtét (úgynevezett ’elektív cholecystectomia’).
- Epekövesség és epehólyag-gyulladás esetén is nagyon fontos a megfelelő diéta („epekímélő étrend”); előnyös, ha van lehetőség konzultálni dietetikussal.
Útmutató
- Az epehólyag-gyulladás legjellemzőbb tünete a has jobb felső részén jelentkező, görcsös hasi fájdalom, hányinger, hányás, továbbá a haspuffadás.
- A kórkép megállapításához fizikális vizsgálatra, laborra és egyéb képalkotó vizsgálatokra lehet szükség.
- Az epehólyag-gyulladás kezelése műtéti eljárással, gyógyszeres terápiával, továbbá életmódváltoztatással (megfelelő diétával) történik.
Epehólyag-gyulladás - Részletesen a témáról
Jelenleg az epehólyagpolipok egyetlen kezelési lehetősége az epehólyag műtéti eltávolítása. Mivel azonban a magas koleszterinszintű embereknél nagyobb eséllyel alakulhatnak ki a polipok, a vér koleszterinszintjének optimális tartományban tartása segíthet csökkenteni megjelenésük rizikóját.
Borsmenta (Mentha piperita) tartalmú készítményeket, élelmiszereket gyakran használjuk a hétköznapokban. De vajon miért kedveljük ennyire? Milyen egészségügyi hatásai vannak, illetve van-e valami, amire oda kell figyelni a használata esetén?
Amennyiben elkerülhetetlen a műtéti beavatkozás, amely során eltávolítják az epehólyagot, ajánlott a görcsrohamokat követően előírt diétának megfelelően táplálkozni. Mire figyeljünk ilyenkor?
Szerző:
Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Epehólyagpolip – Milyen diéta javasolt?
Jelenleg az epehólyagpolipok egyetlen kezelési lehetősége az epehólyag műtéti eltávolítása. Mivel azonban a magas koleszterinszintű embereknél nagyobb eséllyel alakulhatnak ki a polipok, a vér...