Véres széklet

Véres széklet

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, általános orvostudomány
A véres széklet minden esetben aggodalomra adhat okot. A székletvér olyan esetekben fordul elő, amikor a tápcsatornában valamiféle sérülés vagy gyulladásos folyamat van jelen. A székletvér a leggyakrabban aranyér meglétére utal, de súlyosabb esetekben figyelmeztető tünete lehet a végbél- vagy vastagbélráknak is.

A vér több színben is megjelenhet a székletben, attól függően, hogy hol található az emésztőrendszerben valamilyen elváltozás.

Élénkpiros vér a székletben

Ha a székletben található vér színe élénkpiros, akkor többnyire a végbélből vagy a végbélnyílásból származik. Az élénkpiros szín legtöbbször aranyérre, végbélrepedésre, nyálkahártyán képződő polipra utal, de legrosszabb esetben tünete lehet akár a végbélráknak is. Előfordulhat, hogy a vérzés mellé nyákos hasmenés társul, ilyenkor valamilyen gyulladásos betegség okozhatja a kellemetlen tüneteket.

Barnás vagy fekete színű vér a székletben

Ha a székleten található vér barnás vagy fekete és állaga folyós, akkor az a bélcsatorna felső szakaszából származhat, mert ilyenkor a vér színét az emésztőrendszerben zajló folyamatok megváltoztatják. Az ilyenfajta sötét székletet szurokszékletnek is nevezik. Tünete lehet a gyomorhurutnak, gyomorfekélynek, nyombélfekélynek vagy vastagbélráknak.

Mit tehetünk? 

Önvizsgálat – Minden betegség esetén fontos, hogy felismerjük a tüneteket és odafigyeljünk az árulkodó jelekre egészségünk megóvása érdekében. A székletvizsgálat is egy ilyen egyszerű, otthon elvégezhető módszer, mellyel sikerülhet mihamarabb észlelni a problémát. A megváltozott székelési szokások során érdemes megfigyelni a széklet állagát, színét és szagát. Az emésztőrendszerben fellépő problémák egyik jele a székletben megjelenő vér, melyet sokszor szabad szemmel is észlelhetünk,ezért az első lépés az önvizsgálat a mielőbbi felismerés érdekében.

Székletvér-teszt – Bizonyos esetekben, ha a vér a nyelőcsőből, gyomorból vagy a vékonybélből származik, akkor úgynevezett rejtett vér jelenhet meg a székletben, ami szemmel nem látható. Ilyen esetekben lehetőség van székletvér vizsgálatra, melyhez nagy segítség a ma már patikában beszerezhető székletvér-teszt. Pozitív eredmény esetén érdemes mielőbb orvoshoz fordulni a pontosabb diagnózis és a gyorsabb gyógyulás érdekében.

Orvosi kivizsgálás – A vizsgálat a végbélnyílás külső megtekintésével, illetve tapintásával kezdődik, ennek során már láthatóak és érezhetőek kisebb csomók vagy sérülések. A probléma felkutatása érdekében további vizsgálatokra van szükség, egyik ilyen az anoszkópia, mellyel a végbél alsó részének sérüléseit lehet feltárni. A végbél felső részének vizsgálatára a végbéltükrözést alkalmazzák, komolyabb probléma esetén indokolttá válik a vastagbéltükrözés. 

A kedvezőtlen kimenetel elkerülése érdekében fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel, különösen 40 éves kor felett és a családi halmozódás megléte esetén.

A székletben megjelenő vért mindig komolyan kell venni, hiszen számos betegség jele lehet. A tünetek észlelése esetén mielőbb orvoshoz kell fordulni a szövődmények megelőzése érdekében!

(Dávid Dóra, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • A székletben található vér árulkodó jele lehet több problémának. 
  • Minden betegség esetén fontos, hogy felismerjük a tüneteket és odafigyeljünk az árulkodó jelekre egészségünk megóvása érdekében, ezért az első lépés az önvizsgálat.
  • A kedvezőtlen kimenetel elkerülése érdekében fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel, különösen 40 éves kor felett és a családi halmozódás megléte esetén.
Véres széklet - Részletesen a témáról
Mi a különbség az aranyér és az aranyérbetegség között?
Az aranyér szó hallatán a legtöbb embernek a fájdalmas tünetekkel járó betegség jut eszébe, helytelenül. Cikkünkben bemutatjuk az aranyér és az aranyérbetegség közötti különbséget.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hány éves kortól ajánlott szűrővizsgálaton részt venni?
Hasznos lehet
Mikor kell hepatológushoz és mikor gasztroenterológushoz fordulni?
Hepatológia és gasztroenterológia – talán nem mindenki számára világos fogalmak. Ugyanazzal foglalkozik a gasztroenterológus, mint a hepatológus? Milyen problémával lehet az egyes szakorvosokhoz...
Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?
A magnézium kulcsfontosságú ásványi anyag, amely a jobb alváshoz, a szorongás enyhítéséhez és a szív egészségének javulásához kapcsolódik. A European Journal of Nutrition folyóiratban megjelent...
Miért érdemes kipróbálni az állítható magasságú íróasztalt?
A járvány elindította az otthoni munkavégzés optimalizálására irányuló törekvést. A hátfájás minimalizálása és a termelékenység maximalizálása érdekében érdemes lehet kipróbálni az állítható...
Miért érdemes lábujj jógázni?
A láb az alap, miközben sétál, fut, ugrál, és mindennapi tevékenységeit végzi. Tekintettel a rájuk nehezedő nyomásra nem szokatlan, hogy a lábak elnehezednek, mely során fájdalmat is észlelhet. Ha...