Mit tegyek, ha bélbetegségre gyanakszom?
Mit tegyek, ha bélbetegségre gyanakszom?
Milyen bélrendszeri betegségekkel találkozhatunk jellemzően:
Fertőzéses eredetű hasmenés:
Vírus (Calici, Rota, Noro vírus) vagy baktérium (Salmonella, Campylobacter, Shigella) okozta bélrendszeri fertőzés leggyakrabban hasmenés (akár véres hasmenés), görcsös hasi fájdalmak, esetleg láz formájában jelentkezik. Több napja tartó hasmenés, láz kapcsán széklet mikrobiológiai vizsgálat válhat szükségessé. A kimutatott kórokozó és a tünetek függvényében a kezelés állhat folyadék és ionpótlásból, vagy szükséges esetén antibiotikum terápiából.
Lisztérzékenység vagy gluténérzékenység:
Lisztérzékenység esetén, a glutén tartalmú ételek (búza, árpa, rozs) fogyasztása bélboholy sorvadást okoz, mely miatt fogyás, hasmenés, hasi fájdalmak és puffadás alakulhat ki. Lisztérzékenység gyanújakor gasztroenterológiai kivizsgálás (endoszkópia, labor vizsgálat) szükséges. Megfelelő diéta esetén az emésztés teljesen helyreáll.
Gyomor vagy nyombél fekély:
A gyomor és nyombélfekély kialakulását jelezheti gyomortáji fájdalom, gyomorégés. Kiemelendő a dohányzás, a nem szteroid típusú gyulladás csökkentők (NSAID) és egy baktérium, a Helicobacter pylori oki szerepe. Fontos, hogy szövődményeként jelentős vérzés alakulhat ki emésztett, fekete vért vagy friss piros vért tartalmazó hányás, fekete széklet formájában. Ezen esetekben sürgősen orvoshoz kell fordulni. Fekély gyanú esetén gasztroenterológiai vizsgálat javasolt, terápiaként savcsökkentők, valamint H. pylori fertőzés esetén antibiotikum terápia jöhet szóba.
Gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség, colitis ulcerosa)
A gyomor-bélrendszer krónikus gyulladása, mely számos tünettel járhat (fogyás, hasi fájdalmak, hasmenés, véres széklet) és tartós gasztroenterológiai gondozást igényel. A diagnózis sarokköve az endoszkópos vizsgálat és a szövettan. Terápiaként számos gyulladás csökkentő, immunszuppresszív kezelés és az ún. biológiai terápia is szóba jön.
Tumoros megbetegedések:
Emésztő rendszeri daganat jele lehet fogyás, étvágytalanság, hasi diszkomfort, a székrekedés és hasmenés váltakozása, véres széklet. A vastag és végbél daganat esetén nem lehet eléggé hangsúlyozni a szűrő jellegű vizsgálatok (endoszkópia, széklet vizsgálatok) jelentőségét, melyekkel a daganat megelőző formák és a korai stádiumú elváltozások is felismerésre kerülhetnek, ezáltal jelentősen növelve a gyógyulás esélyét