Vakbélgyulladás

Vakbélgyulladás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A vakbélgyulladás 10-30 éves kor között alakul ki leggyakrabban. A gyulladás a féregnyúlvány elzáródásával kezdődik, amit legtöbbször a felgyülemlett bélsárkő okoz, de idegentest, esetleg daganat is okolható az elakadásért. Komoly fájdalommal jár, a szövődmények elkerülése érdekében sürgősségi ellátást igényel.

A vakbélgyulladás tünetei

Felnőtteknél

Legtöbbször rossz közérzettel, étvágytalansággal, bizonytalan köldöktáji, gyomortáji fájdalommal kezdődik. A folyamat előrehaladtával a fájdalom erősödik, a jobb alhasi területre lokalizálódik, további tünet lehet a hányinger, hányás, székrekedés, hőemelkedés. A betegség súlyosságát, esetleges szövődmények kialakulását jelzi a láz, hidegrázás, a has érzékenysége, kemény állapota, a beteg állapotának gyors romlása.

Gyerekeknél

A gyermekkorban kialakuló vakbélgyulladás tünetei eltérhetnek a felnőttkoritól. Legtöbbször 10 éves kor körül, vagy fiatal felnőttkorban alakul ki. Kezdetben jellemző a köldök körüli hasfájás, amely fokozatosan átterjed a has jobb oldalára. A fájdalom egyre fokozódik, melyet kísérhet hőemelkedés, hányinger, majd órákkal később hányás. Jelentkezhet székrekedés vagy hasmenés is. A gyermek nyelve bevont, a kiszáradás tünetei mutatkozhatnak. Vizsgálatkor a has nyomásérzékeny.

Várandósság alatt

Főleg a terhesség első két trimeszterében fordul elő vakbélgyulladás, mely bizonytalan, egyre fokozódó gyomorszáj, köldök körüli fájdalommal jár, amely fokozatosan irányul a jobb alhas felé. Előfordulhat émelygés, hányinger, hányás, rossz közérzet, gyengeség, puffadás, étvágytalanság, bevont nyelv. Várandósság alatt a betegség diagnosztizálása és kezelése is nehezebb.

A vakbélgyulladás kezelése

A vakbélgyulladás kezelése minden esetben (terhesség során is) a műtét. A féregnyúlvány eltávolítása az általános sebészet leggyakoribb sürgősségi beavatkozása, melyet többféle technikával végezhetnek: hagyományos és laparoszkópos eljárással.

Vakbélgyulladás gyanúja esetén azonnal forduljunk orvoshoz az életveszélyes szövődmények,- bélperforatio (a bélfal kilyukadása), hashártyagyulladás, tályog,-  elkerülése végett. Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, menjen be kórházba, nagyobb fájdalmak, rosszullét esetén pedig hívjon mentőt.

A vakbélgyulladás

A betegség megelőzésére nincs biztos módszer, azonban az alábbi tanácsok csökkenthetik a kialakulás rizikóját:

  • Törekedjen a normális bélmozgásra és a rendszeres székletürítésre.
  • Kerülje a túlzott fehérje- és zsírbevitelt.
  • Tartsa be a megfelelő mennyiségű folyadék- és rostbevitelt.

Útmutató

  • A vakbélgyulladás 10-30 éves kor között alakul ki leggyakrabban.
  • Komoly fájdalommal jár, a szövődmények elkerülése érdekében sürgősségi ellátást igényel, ezért minél hamarabb kórházba kell menni.
  • A vakbélgyulladás minden esetben műtéttel kezelhető
  • A betegség megelőzésére nincs biztos módszer.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hogyan kezelhető a vakbélgyulladás?
Hasznos lehet
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?
A székrekedés növelheti a szívproblémákat?
Egy tanulmány szerint a székrekedés nemcsak kényelmetlenséget és puffadást okoz, hanem növelheti a szívproblémák kockázatát is. De miről is van szó valójában?
Előfordulhat, hogy ezek a tünetek is a Covid jelei
A járvány első éveiben a gyakori tünetek közé tartozott a torokfájás, az íz- és szaglás elvesztése és a láz. Ahogy egyre több alvariáns jelent meg, néhány kevésbé nyilvánvaló tünet is egyre inkább...
Mikor veszélyes az alacsony vérnyomás?
Az alacsony vérnyomást (hipotenzió) – 90/60 higanymilliméter (Hgmm) alatti értéket – a szakemberek nem tekintik súlyos problémának, mert ritkán okoz gondot. Néhány alacsony vérnyomásban szenvedő...