Mit tegyek, ha laktózérzékenységre gyanakszom?

Mit tegyek, ha laktózérzékenységre gyanakszom?

Mit tegyek, ha laktózérzékenységre gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.11.10.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Rendszeresen puffad, görcsöl a hasad tej fogyasztását követően? Gyakran hasmenés is társul hozzá? Összeszedtük azokat a dolgokat, amelyek segítségével megtudhatod, valóban laktózintolerancia áll-e a háttérben.

Amennyiben a szervezetben nem, vagy nem megfelelő mennyiségben termelődik a laktáz enzim, vagy az enzim aktivitás csökkent, laktózintoleranciáról beszélhetünk. Laktózintoleranciára gondolhatsz, ha tej vagy tejtermék fogyasztását követő ~30-120 percben az alábbi tüneteket tapasztalod:

  • puffadás,
  • laza széklet,
  • hasmenés,
  • gyakori teltségérzet,
  • hasi fájdalom, görcs,
  • hányinger, hányás.

A tünetek egyénenként változók: valakinél már kisebb mennyiségű tejtermék fogyasztása is gondot okoz, míg mások jobban tolerálják a tejes készítményeket (pl. tejföl, túró egyáltalán nem okoz valakinél panaszt).

Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a hasi fájdalom, puffadás és diszkomfort érzet számos más betegség (pl. lisztérzékenység, kazein érzékenység) velejárója is lehet, ezért biztos diagnózis felállításához elkerülhetetlen az orvosi segítség.

Honnan tudhatom, hogy laktózérzékeny vagyok-e?

A laktózintoleranciára való érzékenységet az alábbi két módon lehet kimutatni:

  • hidrogén kilégzéses teszt segítségével,
  • genetikai vizsgálattal.

Melyiket válasszam?

A laktózintoleranciát a legbiztonságosabban a hidrogén kilégzéses teszt mutatja ki. A vizsgálat körülbelül 2-3 órát vesz igénybe, amelynek során (éhgyomorra) laktóz tartalmú italt itatnak a pácienssel, és ezt követően többszöri méréssel ellenőrzik a H2 gáz koncentrációját a kilélegzett levegőben. Amennyiben magas értéket mérnek, az laktóz intoleranciát bizonyít.

A genetikai vizsgálat egy sokkal kényelmesebb eljárás, ugyanis szájnyálkahártya kenetből mutatják ki a laktózintolerancia lehetőségét. Gyors és fájdalommentes (ugyanis nem kell laktózt fogyasztanunk előtte), azonban ez a vizsgálat csak a laktózintolerancia kialakulásának esélyét mutatja ki. Csecsemő és gyermekkorban hasznos, hiszen előre jelzi a laktózintolerancia későbbi kialakulásának esélyét. Genetikai vizsgálat vérmintából is történhet.

Diétát csak orvosi javallatra kezdj!

Bármilyen erős is a gyanú, fontos tisztában lenni azzal, hogy a diagnózis felállítása előtt nem szabad elkezdeni semmilyen diétát, hiszen számos más probléma is okozhat laktózintoleranciára utaló panaszokat. Azért, hogy valóban meggyőződjünk sejtésünkről, forduljunk mielőbb háziorvosunkhoz vagy gasztroenterológushoz, aki kideríti, mi áll panaszaink hátterében.  Amennyiben bebizonyosodik sejtésünk, laktózmentes diéta és/vagy laktáz enzim tartalmú étrend kiegészítők alkalmazása javallott.

Írta: S.J, újságíró - Lektorálta: Dr. Árki Ildikó

Bővebben
Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.11.10.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.