Kék-zöld foltok

Kék-zöld foltok

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Kósa Krisztina, belgyógyász
A bőrön megjelenő kék-zöld foltok legtöbb esetben ütés vagy nagyobb erő hatására alakulhatnak ki, azonban az ismeretlen eredetű hematómákat akár betegség is okozhatja. Mit tegyünk ilyenkor?

A bőrön kialakuló kék-zöld foltok hátterében a bőr ereinek sérüléséből fakadó vérömleny (hematóma) áll, amelyek kialakulhatnak egészséges emberekben is sérülés, ütés, különböző tompa erőbehatás hatására. Orvosi kivizsgálás abban az esetben szükséges, ha kisebb erőbehatás után, illetve spontán kialakuló hematómákat észlelünk.

A könnyen kialakuló kék-zöld foltok hátterében az idős kor, bizonyos gyógyszerek (egyes fájdalomcsillapítók, vérhígítók) alkalmazása, valamint a véralvadási rendszer betegsége/fokozott vérzési hajlam is állhat.

Milyen tünetek utalhatnak fokozott vérzési hajlamra?

  • hosszú vérzési idő
  • megmagyarázhatatlan kék-zöld foltok a bőrön
  • elhúzódó menstruáció
  • műtéti beavatkozásnál nagyobb vérvesztés
  • vérszegénység, vashiány
  • fogmosás során fogíny vérzés
  • orrvérzés

Milyen belgyógyászati betegségek állhatnak a fokozott vérzési hajlam hátterében?

  • Vérlemezke funkció zavara és számbeli csökkenése: a véralvadásban kulcsfontosságú vérlemezkék funkcióhibái és számbeli csökkenése több okból is létrejöhetnek: daganatos megbetegedés, autoimmun betegség, mérgezés, bizonyos gyógyszerek mellékhatása, örökletes tényezők, csontvelő betegségek. Jellemző tünetei a bőrt érintő bevérzések, kisebb vérzések (mint pl. fogíny vérzés, elhúzódó menstruáció).
  • Hemofiliák: bizonyos véralvadási faktorok funkcióvesztéséhez vezető örökletes betegségek. Általánosságban elmondható, hogy a véralvadási faktorokból fakadó eltérések nagyobb belső szervi vérzésekhez, ízületi vérzésekhez vezethet, ellentétben a vérlemezke vagy kapilláris eredetű eltérésekkel, melyekre sokkal inkább jellemző a bőrt érintő bevérzések. A betegség sokszor már újszülött/ csecsemőkorban felismerésre kerül a jellegzetes tünetek miatt.
  • Kiserek betegsége, mely szintén lehet öröklött vagy szerzett kórkép. Szerzett formájára jó példa C-vitamin hiány következtében kialakuló kapilláris fragilitás. Jellemző tünetei közé a bőrbevérzések tartoznak.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben indokolatlanul sok vagy spontán keletkező kék-zöld foltot észlelünk magunkon, mindenképpen orvosi kivizsgálás, szükség esetén hematológiai szakvizsgálat javasolt.

Útmutató

  • A bőrön megjelenő kék-zöld foltok legtöbb esetben ütés hatására alakulhatnak ki, azonban az ismeretlen eredetű hematómákat akár betegség is okozhatja.
  • A könnyen kialakuló kék-zöld foltok hátterében az idős kor, bizonyos gyógyszerek alkalmazása, valamint a véralvadási rendszer betegsége/fokozott vérzési hajlam is állhat.
  • Amennyiben indokolatlanul sok vagy spontán keletkező kék-zöld foltot észlelünk magunkon, mindenképpen orvosi kivizsgálás szükséges.
Hasznos lehet
Ha elmúlt 40, valószínűleg olvasószemüvegre van szüksége
Sok embernek lesz szüksége olvasószemüvegre a 40. életévükhöz közeledve a természetes látásváltozások miatt. De miért következik be a látásromlás bizonyos életkor fölött? És milyen szemüvegre van...
Minden, amit a szamárköhögésről tudni kell
A szamárköhögés, vagy más néven pertussis egy rendkívül fertőző légúti fertőzés, amelyet a Bordetella pertussis baktérium okoz. A fertőzés a levegőn keresztül terjed, amikor egy fertőzött személy...
Hogyan ismerjük fel a csecsemőmirigy problémáit?
Fedezze fel a csecsemőmirigy szerepét az egészség megőrzésében! Tanuljon meg többet a táplálkozásról és életmódról, amelyek támogatják az immunrendszer egészségét.
Mikor kell hepatológushoz és mikor gasztroenterológushoz fordulni?
Hepatológia és gasztroenterológia – talán nem mindenki számára világos fogalmak. Ugyanazzal foglalkozik a gasztroenterológus, mint a hepatológus? Milyen problémával lehet az egyes szakorvosokhoz...