Hideg vagy meleg vízzel zuhanyozzunk?
Hideg vagy meleg vízzel zuhanyozzunk?
Hideg – meleg hatásai
A hideg víz felgyorsítja a vérkeringést, ezáltal felébreszt, megnyugtatja a viszkető bőrt, edzés után csökkenti az izomfájdalmat, szebbé varázsolja a hajat és a bőrt, megnöveli az oxigénbevitelt és a pulzusszámot, ezáltal éberebb állapotot hoz létre.
A forró zuhany egy régi természetes gyógymód a megfázás és a köhögés tüneteinek csökkentésére (a víz és a gőz hője fellazítja a váladékot, kitisztítja az orr járatait), emellett elősegítheti a bőr pórusainak kitágulását, amely lehetővé teszi a szennyeződések eltüntetését, ellazítja az izmokat, hatékonyan enyhíti a feszültséget a testben és csillapítja az izomfáradtságot.
Melyiket válasszuk?
A Healthline ajánlása alapján, langyos vízzel kellene zuhanyoznunk vagy fürdenünk, ami után mindig hidratáló krémet kellene felvinnünk a nedves bőrre.
A téma szakértője Dr. Sebastian Kneipp azt javasolja, hogy egy percig álljunk a lehető leghidegebb víz alatt, majd, ha letelt az egy perc, akkor a vizet olyan forróra cseréljük, amekkorát csak elviselünk további egy percig. Ezt a hideg-forró ciklust háromszor-ötször ismételjük meg. Szerinte az egészségügyi előnyök abból származnak, hogy a hideg víz összehúzza az ereket, majd a forró víz kitágítja azokat.
A doktorGO szakértőjét Dr. Kósa Krisztinát kérdeztük arról, hogy ő melyiket ajánlaná a mindennapokra:
"A váltakozó hideg-meleg vizes zuhanyzás számos előnyös hatása mellett kiemelendő, hogy ez a fajta váltott hőmérsékletű zuhanyzás kerülendő az ismert szívbetegek, várandósok, valamint a felfázásra hajlamosak körében. Egyebekben fontos megjegyezni, hogy aktív ekcéma esetén előtérbe helyezendő a rövid, langyos vízzel történő zuhanyzás, valamint kerülendő a hosszan alkalmazott túl meleg vizes fürdő vagy zuhany."
Fordította: Szegő Miklós, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó
Forrás: Cold Showers vs. Hot Showers: Which One Is Better? (Healthline)