Családközpontú ellátás
Mára a gyermekgyógyászatban egyre inkább elterjedt és elfogadott nézet, hogy az orvosok akkor is elsődleges gondozóként tekintenek a családra, amikor a gyermek kórházi ellátásban részesül. A legfrissebb kutatások azt igazolják, hogy ha a szakemberek a szülőket, családtagokat a gyermekek egészségügyi ellátása során partnerként fogadják el, olyan kulcsfontosságú információkat ismerhetnek meg róluk, amelyek támogatják a kezelések hatékonyságát. Továbbá számos pozitív hatása lehet, ha a kisgyerekek és szüleik együtt vannak a műtétek, kezelések közötti időszakban.
Mit is jelent a családközpontú ellátás?
Az egészségügyi szakemberek a legfontosabb elveket a következőképp foglalták össze:
- Értékelik és figyelembe veszik a beteg, a családja és az őt támogató közösség erősségeit és szükségleteit.
- Az egészségügyi szolgáltatók odafigyelnek a beteg és a család teljes, érthető tájékoztatására.
- A betegeket és a családokat bátorítják és támogatják abban, hogy részt vegyenek az ellátásban és a kezelésekkel kapcsolatos döntéshozatalban.
- A betegeket és a családokat is bevonják a kezelési irányelvek kidolgozásába, a programok fejlesztésébe, a minőségbiztosítás és a biztonság, a szakmai oktatás és a kutatás, valamint az ellátás területén is.
- Végül, pedig gyakorlati-, érzelmi támogatást és képzést biztosítanak a családtagok számára, hogy teljes értékű partnerként vehessenek részt gyermekük egészségügyi ellátásában.
Ez a szemlélet és működés persze nem valósul meg varázsütésre, a résztvevők komoly erőfeszítésére, az ellátó személyzet közreműködésére és egyéb erőforrások felhasználására van szükség. Jelenleg még nem terjedt el széleskörben a klinikai gyakorlatban a családközpontú támogatás.
Szemléletváltás a gyermekgyógyászatban
A családbarát működést egyre több hazai kórház is fontosnak tartja és ennek megfelelő fejlesztésekbe kezdtek. A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Gyermekgyógyászati Intézetének képviseletében – ahol az ország első Ronald McDonald Családközpontja is ki lett alakítva – Dr. Szabó Tamás igazgató elmondta, hogy a gyermekek kórházi kezelése során mérhető gyermekbarát működés szorosan összefügg a gyermekjogok és szülői jogok érvényesülésével.
Forrás: Noguchi