Mire figyeljek szívizomgyulladás után?
Mire figyeljek szívizomgyulladás után?
A kialakult gyulladás következtében a szívizom sejtjei károsodnak, ami a szív működésének különböző súlyosságú zavarához vezethet.
Mi okozhat szívizomgyulladást?
A szívizomgyulladást kiválthatja:
- Fertőzések: leggyakrabban vírusok (pl. Coxsackie-, adenovírus), de baktériumok, valamint ritkán parazita-, vagy gombafertőzések is állhatnak a szívizomgyulladás hátterében.
- Kémiai irritáció: gyógyszerek (pl. kemoterápiás szerek), kábítószerek (pl. kokain).
- Sugárkezelés.
- Egyéb betegségek - pl.: autoimmun betegségek, súlyos allergiás reakció.
Hogyan kezelhető a szívizomgyulladás?
- A tünetek súlyosságától függően a szívizomgyulladás kezelhető otthon, de sok esetben szükséges kórházi megfigyelés is.
- Fontos a kiváltó okot azonosítani és lehetőség szerint azt is kezelni.
- Fizikai kímélet: az akut szakaszban minimum 2-3 hét ágynyugalom javasolt.
- Gyógyszeres kezelés: gyulladáscsökkentők; bakteriális eredet esetén antibiotikumok; a szív munkáját csökkentő gyógyszerek.
- Súlyos, ismétlődő ritmuszavarok esetén speciális ritmusszabályozó eszköz (pacemaker) beültetésére is szükség lehet.
- Extrém súlyos esetekben szükség lehet a keringés gyógyszeres- vagy eszközös támogatására, illetve szívátültetésre is.
Szívizomgyulladás után hogyan tovább?
Fontos tudni, hogy az akut gyulladás lecsengésével a kezelésnek és orvosi gondozásnak még nincs vége. Szerencsére az esetek többségében, időben megkezdett kezeléssel a szívizomgyulladás maradványtünetek nélkül gyógyul. Előfordulhatnak azonban olyan súlyos esetek, amikor a gyulladás nagyobb mértékben károsítja a szívizomsejteket, így a szív funkciója tartósan károsodik. Ilyen esetekben hosszútávú, komplex kezelés szükséges kardiológiai centrumokban.
Mire kell figyelni szívizomgyulladást követően?
- Fontos tudni, hogy a szívizom gyulladásának teljes gyógyulása sokszor hónapokat vesz igénybe, éppen ezért az intenzív fizikai aktivitást legalább 3 hónapig kerülni kell.
- A fizikai terhelést érdemes fokozatosan növelni a gyógyulás után.
- Kerülni kell a nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztást és a dohányzás minden formáját.
- Érdemes odafigyelni az étrendre, limitálni a sóbevitelt.
- Versenysportolók esetén a gyógyulást követően átfogó kardiológiai kivizsgálás szükséges a testmozgáshoz köthető hirtelen szívhalál rizikójának felmérése céljából. A versenysporthoz való visszatérés csak a kardiológus és sportorvos engedélye után javasolt.
- Fontos, hogy a szívizomgyulladáson átesett betegek rendszeresen részt vegyenek kardiológiai szakvizsgálaton. A vizsgálatok sűrűsége függ a lezajlott szívizomgyulladás súlyosságától, a maradványtünetektől, illetve a beteg általános állapotától, társbetegségeitől.
Források: A szív- és érrendszeri betegséggel élők sportkardiológiai ellátására és testmozgására vonatkozó irányelvek, How do I take care of myself with myocarditis?