Mit tegyek, ha epekövességre gyanakszom?

Mit tegyek, ha epekövességre gyanakszom?

Mit tegyek, ha epekövességre gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.12.29.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
Hogyan ismerjük fel? Mit tehetünk, ha epekőre gyanakszunk? Miért fontos, hogy orvoshoz forduljunk ilyenkor? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az epekövességgel kapcsolatban.

Az epekövesség a népesség 10-15%-át érintő gyakori jelenség, mely az epe alkotóelemek (koleszterin, epesavak, foszfolipidek) arányának eltolódása kapcsán jön létre. Az epekövek jellemzően az epehólyagban alakulnak ki, de az epeutakban és ritkán a májban is képződhetnek.

Hajlamosító tényezők

  • Idős kor
  • Női nem
  • Várandósság
  • Elhízás
  • Rostszegény, energiadús étrend
  • Magas triglicerid szint

Hogyan ismerhetjük fel?

Az epekövesség tünete lehet a zsíros étkezést követően kialakuló jobb bordaív alatti tompa, feszülő fájdalom vagy a heves görcs, ami a jobb alhasi régióba, illetve a hátba is sugározhat.

Mit tehetünk, ha epekőre gyanakszunk?

Amennyiben a tünetek alapján felmerül az epekövesség lehetősége belgyógyászati vagy gasztroenterológiai kivizsgálás szükséges, melynek keretén belül a kő jelenlétét hasi ultrahanggal lehet igazolni.

Miért fontos a diagnózis?

Szövődményes esetben epehólyag gyulladás, epehólyag átfúródása vagy a közös epevezetékben megtalálható kő kapcsán sárgaság, akár epeúti gyulladás alakulhat ki, illetve a kő megakadása heveny hasnyálmirigy gyulladást is eredményezhet. Amennyiben a jobb bordaív alatti panaszokhoz láz társul, heves övszerű hasi panaszok, sárgaság, sötét vizelet és/vagy világos széklet esetén sürgősen orvoshoz kell fordulni. 

Kezelési lehetőségek

Epegörcs esetén görcsoldó gyógyszeres kezelés és nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazása válhat szükségessé, azonban a végleges terápiát az epehólyag és ezzel az epekő sebészi úton történő eltávolítása jelenti. Szövődményes esetekben az epehólyag gyulladását antibiotikum terápiával, valamint sebészi epehólyag eltávolítással lehet kezelni, akut hasnyálmirigy gyulladás esetén pedig a teljes éhezés mellett esetleges antibiotikum terápia és sürgető endoszkópos vizsgálat szükséges, mely során a megakadt követ távolítják el. 

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2022.12.29.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Előfordulhat, hogy ezek a tünetek is a Covid jelei
A járvány első éveiben a gyakori tünetek közé tartozott a torokfájás, az íz- és szaglás elvesztése és a láz. Ahogy egyre több alvariáns jelent meg, néhány kevésbé nyilvánvaló tünet is egyre inkább...
Mikor veszélyes az alacsony vérnyomás?
Az alacsony vérnyomást (hipotenzió) – 90/60 higanymilliméter (Hgmm) alatti értéket – a szakemberek nem tekintik súlyos problémának, mert ritkán okoz gondot. Néhány alacsony vérnyomásban szenvedő...
Valószínűleg mindig elfelejt naptejet kenni ezekre a testrészekre
Bár biztosan tudja, hogy fontos, hogy védje arcát és végtagjait fényvédő krémmel és naptejjel a nap káros sugaraitól, a szakértők szerint más testrészeinek is szüksége van rá. Ezek azok a testrészek...
Porallergia
Nem számít, hol él, szinte lehetetlen elkerülni a porral való érintkezést. Amikor belélegzi a levegőben lévő port, az immunrendszere tévesen káros anyagként azonosíthatja, és hisztamin nevű vegyi...