Mit tegyek, ha epekövességre gyanakszom?

Mit tegyek, ha epekövességre gyanakszom?

Mit tegyek, ha epekövességre gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.12.29.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
Hogyan ismerjük fel? Mit tehetünk, ha epekőre gyanakszunk? Miért fontos, hogy orvoshoz forduljunk ilyenkor? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az epekövességgel kapcsolatban.

Az epekövesség a népesség 10-15%-át érintő gyakori jelenség, mely az epe alkotóelemek (koleszterin, epesavak, foszfolipidek) arányának eltolódása kapcsán jön létre. Az epekövek jellemzően az epehólyagban alakulnak ki, de az epeutakban és ritkán a májban is képződhetnek.

Hajlamosító tényezők

  • Idős kor
  • Női nem
  • Várandósság
  • Elhízás
  • Rostszegény, energiadús étrend
  • Magas triglicerid szint

Hogyan ismerhetjük fel?

Az epekövesség tünete lehet a zsíros étkezést követően kialakuló jobb bordaív alatti tompa, feszülő fájdalom vagy a heves görcs, ami a jobb alhasi régióba, illetve a hátba is sugározhat.

Mit tehetünk, ha epekőre gyanakszunk?

Amennyiben a tünetek alapján felmerül az epekövesség lehetősége belgyógyászati vagy gasztroenterológiai kivizsgálás szükséges, melynek keretén belül a kő jelenlétét hasi ultrahanggal lehet igazolni.

Miért fontos a diagnózis?

Szövődményes esetben epehólyag gyulladás, epehólyag átfúródása vagy a közös epevezetékben megtalálható kő kapcsán sárgaság, akár epeúti gyulladás alakulhat ki, illetve a kő megakadása heveny hasnyálmirigy gyulladást is eredményezhet. Amennyiben a jobb bordaív alatti panaszokhoz láz társul, heves övszerű hasi panaszok, sárgaság, sötét vizelet és/vagy világos széklet esetén sürgősen orvoshoz kell fordulni. 

Kezelési lehetőségek

Epegörcs esetén görcsoldó gyógyszeres kezelés és nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazása válhat szükségessé, azonban a végleges terápiát az epehólyag és ezzel az epekő sebészi úton történő eltávolítása jelenti. Szövődményes esetekben az epehólyag gyulladását antibiotikum terápiával, valamint sebészi epehólyag eltávolítással lehet kezelni, akut hasnyálmirigy gyulladás esetén pedig a teljes éhezés mellett esetleges antibiotikum terápia és sürgető endoszkópos vizsgálat szükséges, mely során a megakadt követ távolítják el. 

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2022.12.29.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Rheumatoid arthritis és a fogak: mit kell tudni?
A rheumatoid arthritis egy krónikus autoimmun állapot, amely ízületi fájdalmat és gyulladást okoz. A mozgásszervi betegség továbbá fogászati problémákhoz is vezethet.
Epehólyagpolip – Milyen diéta javasolt?
Jelenleg az epehólyagpolipok egyetlen kezelési lehetősége az epehólyag műtéti eltávolítása. Mivel azonban a magas koleszterinszintű embereknél nagyobb eséllyel alakulhatnak ki a polipok, a vér...
Amit az ételmérgezésről tudni kell
Az ételmérgezés romlott vagy mérgező élelmiszerek elfogyasztása után következik be. Bár elég kellemetlen, az ételmérgezés nem szokatlan. Hogyan kezelhető és előzhető meg?
Koffein: Hogyan befolyásolja a vérnyomást?
A kávé élénkítő hatása évtizedek óta hatalmas népszerűségnek örvend, azonban a benne található koffeinről számos mítosz is kering a köztudatban. Jó vagy nem? Milyen hatással van a vérnyomásra?...