Munkahelyi stressz és cukorbetegség – Van-e összefüggés?
Munkahelyi stressz és cukorbetegség – Van-e összefüggés?
Munkahelyi stressz és cukorbetegség
Egy kutatás azt vizsgálták, hogy létezik e összefüggés a nem és a munkhelyi stressz miatt kialakuló 2-es típusú diabétesz között. Az eredmények alapján a nők csoportjában nagyobb volt a betegség kialkulásának rátája, mint az ellenkező nem csoportjaiban. A kutatók az eredményeket a nemi szerepek munkán kívüli eltéréseire vezetik vissza, mivel a nők általában több időt töltenek háztartási kötelezettségekkel és gyermekgondozással mint a férfiak, ezért kevesebb lehetőségük van a kikapcsolódásra. Emellett, a munkahelyi stressz mértéke is eltérő mintázatot mutat a férfiak és a nők körében.
Hogyan csökkenthető a rizikó?
A táplálkozásra a mai, rohanó világunkban különösen oda kell figyelni, mert hajlamosak vagyunk egészségtelen, gyorsan elfogyasztható, feldolgozott ételeket enni. Helyette zöldségeket, gyümölcsöket, magas rosttartalmú, alacsony szénhidrát- és kalóriatartalmú ételeket érdemes fogyasztani, így fenntarthatjuk ideális testsúlyunkat.
Mit mozogjunk?
Nagyon sokan végeznek ülőmunkát, miközben a rendszeres testmozgást elhanyagolják. A testmozgás természetesen nem versenysportot jelent, hanem egy fokozatosan és rendszeresen bevezetett tevékenységet, például lift helyett a lépcsőt választjuk, néhány buszmegállónyi távolságot gyalog teszünk meg, beiktatunk rendszeres napi sétát, kirándulunk, a tévénézés és számítógép használat helyett pedig a szabadtéri, közösségi programokat választjuk.
Mire kell még odafigyelnünk?
Ezek mellett pedig, fontos, hogy a stresszt is minél jobban csökkentsük életünkben, szánjunk időt a kikapcsolódásra, ne sajnáljuk az időt olyan tevékenységekre, melyeket szeretünk. Válasszunk magunknak hobbit, de például jótékony hatással lehet alkalmanként internetezés helyett inkább könyvet olvasni, vagy családunkkal tölteni az időt. Figyeljünk arra, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő egyensúlyt a munka és a kikapcsolódás, feltöltődés között.
Mit tehetünk, ha már kialakult cukorbetegségünk van?
Azonban, ha már diagnosztizálásra került a betegség, akkor sem kell kétségbeesnünk. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésére manapság már olyan modern készítmények állnak rendelkezésre, melyek akár szájon át is bevehetőek, így nem okoznak kellemetlenséget a terápia során. Nagyon fontos, hogy a beteg a legjelentéktelenebbnek tűnő tünet jelentkezésekor is forduljon kezelőorvosához, valamint szigorúan tartsa be az előírt, személyre szabott terápiát!