Mit tehetünk a cukorbetegség megelőzése érdekében?

Mit tehetünk a cukorbetegség megelőzése érdekében?

Mit tehetünk a cukorbetegség megelőzése érdekében?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.11.14.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A cukorbetegség olyan krónikus probléma, mely a glükóz vérben való felhalmozódásával jár. A betegségnek nagyon súlyos szövődményei lehetnek, így például veseelégtelenség, lábfekély, szívbetegség, akár vakság vagy impotencia is.

Mire figyeljünk?

A cukorbetegség kialakulásának megelőzése érdekében fontos a vércukorszintet és a vérnyomást normális szinten tartani. Az egészséges táplálkozás, a testsúly kontrollálása és a rendszeres testmozgás mind segítenek a betegség kialakulásásnak megakadályozásában.

A megfelelő tápanyagok bevitele az egyik legfontosabb eleme a megelőzésnek. Tanácsos a cukor helyett más édesítőszert választani, de legalább kerülni az egyszerű szénhidrátokat. Ennek megfelelően a konyhában teljes kiőrlésű liszttel dolgozzunk, illetve csökkentsük a fehér rizs és a burgonya fogyasztását.

A betegséghez hozzátartozik a fehérje és a zsír lebontásának zavara is, ezért oda kell figyelni a telített zsírsavak mennyiségére. Az étrendből nem kell kizárni a húsokat, de ajánlott kihagyni a vörös húst, és inkább több halat fogyasztani.

A rostban gazdag táplálék (sok folyadék fogyasztása mellett) szintén segít a vércukorszint normalizálásában, ezért sok friss gyümölcsöt és zöldséget kell enni. Konzervek esetén pedig számon kell tartani a hozzáadott cukor mértékét.

Életmódváltásra is szükség lehet

Az alkoholfogyasztás mérséklése és a dohányzásról való leszokás mindenképp előnyös az egészség megőrzésének szempontjából. Gyakran előfordul, hogy a zsúfolt, stresszes hétköznapokba nem fér bele a rendszeres testmozgás. Ez különösen azoknál jelent problémát, akik ülő munkát végeznek és genetikailag is hajlamosak a diabéteszre. A testi aktivitás nemcsak a jó közérzetet biztosítja, hanem segít az egészséges testsúly megtartásában is.

Ha sikerül a helyes életmód kialakítása és megtartása, akkor 2-es típusú diabétesz esetén akár inzulin nélkül is kontrollálhatóvá válik a betegség. Amennyiben a páciens 1-es típusú cukorbetegségben szenved, élethosszig tartó inzulinterápiára szorul, amelyet önmagának kell adagolnia az étrend, a fizikai aktivitás és az általános egészségi állapot függvényében.

doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.11.14.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Tévhitek az inzulinterápiáról
Számos mítosz övezi a cukorbetegségben szenvedők inzulinterápiás kezelését. Melyek a leggyakoribb tévhitek? Hogyan használható az inzulin biztonságosan?
Mik az inzulinterápia mellékhatásai?
Az inzulin létfontosságú hormon, amely szabályozza a sejtek és szövetek energiafelvételét, valamint a zsírok és fehérjék lebontását. Milyen mellékhatásai lehetnek, ha szükséges a pótlása?
Vércukormérés: miért, mikor és hogyan?
Amennyiben cukorbetegséggel él, a vércukorszint-vizsgálat a betegség kezelésének fontos része. De mikor kell ellenőrizni a vércukorszintet és hogyan kell használni a vércukormérőt, illetve mi az a...
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...