Nyelőcső

Nyelőcső

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A nyelőcső teremti meg a fizikai közeget, hogy az étel eljusson a gyomorba, megbetegedése esetén orvosi beavatkozás is szükségessé válhat.

A nyelőcső a garatot köti össze a gyomorral, falának felszínét nyálkahártya borítja. A nyelőcső feladata a nyelés biztosítása, mely során a megrágott falat eljut a gyomorba akár a gravitáció ellenére is. A nyelés részben akaratlagos, részben pedig reflexes tevékenység. 

A nyelőcső leggyakoribb betegségei

Diverticulumok

A diverticulumok a nyelőcső falának kiboltosulásai (bármely szakaszon előfordulhatnak). Mellkasi fájdalmat, félrenyeléses tüdőgyulladást okozhat.

Rekeszsérv

A betegség során a gyomor nagy része a nyelőcsőbe kerül (a rekeszizom szárai meggyengülnek, így a gyomor egy része a mellkasba jut). Nyelészavar, reflux, ételvisszaáramlás alakulhat ki. Az életminőséget rontó panaszok enyhítésére gyakran javasolt műtéti megoldás.

Refluxbetegség

A reflux nagyon gyakori betegség, melynek során az alsó nyelőcső záróizom nem működik megfelelően, így savas-epés visszacsorgás keletkezhet. A súlyos és tartós reflux megnöveli a nyelőcsőrák kockázatát. Tünetei között említhető a böfögés, rossz lehelet.

Nyelőcsőgyulladás

A nyelőcső gyulladását okozhatja fertőzés (candica vagy herpesz), illetve különböző maró hatású anyagok véletlen vagy szándékos fogyasztása is, ezekben az esetekben orvosi ellátás szükséges.

Idegentest-elakadás

Gyakran történik meg gyermek- és időskorban. Nyelési képtelenséggel, nyálfolyással, fulladással, köhögéssel járhat. Minél hamarabb meg kell szabadítani a nyelőcsővet az idegen testtől, hiszen ez fulladást is okozhat.

Nyelőcsőrák

Sajnos gyakoribb a rosszindulatú nyelőcsőrák, mint a jóindulatú. Korai tünetként jelentkezhet a nyelészavar, ezért ha ezt tapasztaljuk, forduljunk mielőbb háziorvosunkhoz, aki további kivizsgálást kérhet.

Útmutató

  • A nyelőcső betegségeinek megelőzésénél kiemelkedő szerepe van a dohányzás abbahagyásának, illetve a mértékletes alkoholfogyasztásnak.
  • Érdemes kerülni a csípős, fűszeres ételeket és igyekezzünk minél apróbb falatokat lenyelni az étkezések során.
  • A megelőzés egyik fontos pillére a megfelelő szájhigiéniai szokások betartása: rendszeres fogmosás, fogköztisztítás, nyelvtisztítás, illetve a rendszeres, félévenkénti fogorvosi szűrővizsgálat.
Nyelőcső - Részletesen a témáról
Milyen szövődményei lehetnek a mandulagyulladásnak?
A mandulagyulladás vírusos vagy bakteriális fertőzés következménye, amely számos egyéb betegség kialakulásához vezethet. Melyek ezek?
Hogyan kezelhető a refluxbetegség?
Gastroesophagealis refluxbetegségben (GERD) a gyomor és a nyelőcső határán lévő záróizom működése szenved zavart, így a gyomortartalom a nyelőcsőbe (ritkábban magasabbra, a garatba) jut vissza, ezzel okoz panaszokat. Milyen gyógyszereket alkalmazhatunk a kezelésére?
Mivel foglalkozik a foniátria?
Milyen tünetekkel forduljunk foniátriára? Mi történik a vizsgálat során? Kérdések és válaszok a foniátriáról.
Mit tehet a GERD asztmás beteg?
Az asztmás betegek körülbelül háromnegyede szenved GERD-ben, azaz gyakori, refluxos gyomorégésben. Náluk kétszer nagyobb a gyomorégés kialakulásának kockázata, mint az asztmában nem szenvedők körében. Mit tehet a GERD asztmás beteg?
Mit egyek, ha refluxom van?
A megfelelő táplálkozással nagymértékben csökkenthetőek a kellemetlen tünetek. Gyakran egyen a beteg, de egyszerre csak kis mennyiségeket. A folyadékfogyasztás az étkezések közötti időszakban történjen, hogy ne legyen túlterhelve a gyomor. A napi utolsó étkezés lehetőleg lefekvés előtt 2 órával ajánlott.
Mit tehetünk a gyomorégés ellen?
A gyomorégést - azaz a szegycsont mögötti területen megjelenő égető, fájdalmat - legtöbbször az egészségtelen táplálkozás, stressz vagy valamilyen betegség fennállása (pl. reflux) váltja ki. Enyhébb esetekben egy kis odafigyeléssel enyhíthetünk a kellemetlen tüneten. Mit tehetünk otthon?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Milyen tevékenység a nyelés?
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
5 tápláló őszi alapanyag a memória javítására
Az őszi szezonális gyümölcsök és zöldségek, például az áfonya és a zöldleveles zöldségek tele vannak ásványi anyagokkal, amelyek támogatják a memóriát és lassíthatják a kognitív hanyatlást. Az évnek...
Helyesen végzi bőre önellenőrzését?
A bőrrák a rák egyik leggyakoribb típusa. Ijesztően hangzik, de ez egy olyan rák is, amelynek jó eséllyel látható jelei vannak – és a korai felismerés jelentősen növelheti a sikeres kezelés esélyeit....
Mi köze az étrendnek az idősödő agyhoz?
Az Amerikai Táplálkozási Társaság éves NUTRITION 2024 konferenciáján bemutatott tanulmány eredményei szerint a megfelelő étrend megvédheti a kognitív képességek hanyatlását az életkor...
Ezek a mikrotápanyagok támogathatják szíve egészségét
Egészsége szorosan összefügg a mindennapi életében hozott döntéseivel, és ez különösen igaz, ha szíve egészségéről van szó. A rendszeres testmozgás, a megfelelő minőségű alvás és a dohányzás...