Mire figyeljünk visszérműtét után?
Mire figyeljünk visszérműtét után?
A visszérbetegség a vénák elégtelen működésének következménye. Az érfal meggyengül, a vénák kitágulnak, sérül a billentyűk funkciója, így nem tudják megfelelően ellátni feladatukat.
A visszérbetegség elméletileg bárhol előfordulhat, de leggyakoribb az alsó végtagokon, hiszen itt a legnagyobb a hidrosztatikai nyomás, ami feszíti a vénákat. A visszerek nem minden esetben jelentenek betegséget, gyakran csak esztétikai problémák. A kisebb erekben kialakuló betegség általában veszélytelen. A nagyobb tágulatok lehetnek veszélyesebbek, pangó vér halmozódhat fel, vérrög, gyulladás alakulhat ki.
Visszérműtét előtt
A műtét előtt a betegnek sebészeti- és altatóorvosi konzultáción kell átesnie, mely során további vizsgálatokat rendelhetnek el a szakorvosok. Fontos egyeztetni a rendszeresen szedett gyógyszereket és megbeszélni, hogy a műtét előtt ugyanúgy bevehetők-e.
Általában elegendő a műtét reggelén megérkezni a kórházba. Fontos, hogy a műtét előtti éjféltől már nem szabad enni, illetve folyadékot sem szabad fogyasztani a beavatkozás előtt három órával.
Műtét alatt
A beavatkozás történhet gerincközeli érzéstelenítésben és altatásban – erről kezelőorvosa dönt. A műtét során a tágult vénákat, és – amennyiben szükséges – a fő felszínes gyűjtővénákat is eltávolítják (2-3 mm-es metszéseken keresztül). A műtétnek általában minimális nyoma marad, a metszések jelentősebb hegek nélkül gyógyulnak. A beavatkozás után rugalmas pólyát helyeznek a lábra, melyben a beteg szabadon tud mozogni.
Műtét után
A műtét után a lábadozási időszak viszonylag rövid, nem szükséges ágynyugalom, a megszokott életvitel folytatható. A beavatkozást követően néhány hétig fásli/rugalmas pólya használata javasolt napközben. A műtéti területen előfordulhatnak tömött csomók, melyek felszívódásához 4-5 hónap is szükséges lehet. A műtétet (hacsak nem fontos) nem érdemes nyáron, hőségben elvégeztetni, ugyanis a műtét után kellemetlen lehet a pólya viselése. Továbbá minden esetben tartsuk be az orvosunk által előírtakat.
Mint minden műtétnél, itt is előfordulhatnak szövődmények: vérzés, gyulladás, idegsérülések. Amennyiben a műtét után szokatlan tüneteket tapasztalunk, keressük fel orvosunkat. Érdemes tudni, hogy a visszérbetegség a műtétet követően is visszatérhet.
Fontos, hogy a műtét után vezessünk be életmódunkban változtatásokat:
- egészséges táplálkozás,
- rendszeres testmozgás,
- túlsúly csökkentése,
- dohányzásról való leszokás,
- magas sarkú cipők kerülése,
- hosszú álldogálás kerülése.
Lekotrálta: Dr. Tóth Sára Rebeka
Útmutató
- A visszérbetegség hazánkban igen gyakorinak tekinthető.
- Kisebb visszerek esetén alkalmas lehet az injekciós kezelés, mely ambulánsan végezhető. Amennyiben a betegséget előrehaladottnak ítéli meg orvosa, úgy érsebészeti kezelés válhat szükségessé.
- A beavatkozást követő 2-3 hónapig javasolt a rugalmas pólya használata napközben, melyet gyógyászati segédeszköz boltban tud beszerezni.