Mérgező növények a kertben

Mérgező növények a kertben

Mérgező növények a kertben

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.05.19.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Egyes növények elviselhetetlen viszketést, bőrirritációt, sérülést vagy akár súlyosabb egészségügyi problémát is okozhatnak, ezért érdemes körültekintőnek lennünk a természetben vagy akár kertünkben, otthonunkban.

Bizonyos növények legtöbbször lenyelve okoznak rosszullétet, hányást, vagy akár légzési nehézséget, azonban több olyan is létezik, ami már a bőrre jutva is kipirosodást, viszketést, felhólyagosodást eredményez. Melyek azok a növények, amelyek veszélyeiről jó, ha tudunk?

Tűztövis

A tűztövis levele és termése gyengén mérgező hatású, míg a magjai lenyelése általában gyomor és bélpanaszokat okoz.

Vadgesztenye

A vadgesztenye fogyasztása enyhe gyomor és bélirritációt okozhat, a mérgezés akkor válhat súlyossá, ha az emésztőrendszer nyálkahártyája károsodik, ami ismételt vadgesztenye fogyasztás után valószínűsíthető. Ilyenkor az alábbi tüneteket észlelhetjük:

  • hányás
  • hasmenés
  • kínzó szomjúságérzet
  • gyengeség
  • nyugtalanság
  • látási zavarok

A gyerekek különösen érzékenyek lehetnek a vadgesztenyében lévő méreganyagokra, súlyos esetben akár légzésbénulás is előfordulhat.

Gyöngyvirág

A gyöngyvirág minden része mérgező, ezért különösen kell figyelnünk pl. medvehagyma gyűjtésénél, hogy ne keverjük össze a kettőt, ugyanis a gyöngyvirág nagy mennyiségű elfogyasztása akár halálos kimenetelű is lehet.

Tuja

A tuja lenyelés esetén mérgező hatású (gyomor-  és  bélirritációt,  görcsöt, tudatvesztést válthat ki), bőrre kerülve pedig súlyos bőrirritációt okozhat.

Leander

A leander érintése, bőrkiütést okozhat, míg részeinek elfogyasztása után a mérgezés tünetei - már 2-5  óra  múlva - jelentkezhetnek:

  • émelygés,
  • hányás,
  • hasmenés,
  • hideg verejtékezés,
  • légszomj, 
  • görcs,
  • szívritmuszavar.

Magyal

A magyal bogyói lenyelve súlyos gyomor- és bélhurutot okoz, fogyasztásakor akár aluszékonyság, szívritmuszavar, ájulás és vesekárosodás is előfordulhat. Gyerekeknél 2 bogyó elfogyasztása hányást okoz, 10 bogyó elfogyasztása után orvosi ellátás szükséges, 20-30 darab pedig életveszélyes lehet.

Borostyán

A borostyán bogyójának fogyasztása  gyomor  és bélpanaszokat,  sápadtságot,  skarlátszerű kiütést  okozhat, súlyos esetben erős hányás és hasmenés tapasztalható.

Fagyal

A fagyal bogyójának és leveleinek elfogyasztása elsősorban gyerekeknél  súlyos  mérgezést  okozhat, de a vele való érintkezés (pl. a cserje nyírása) esetén is erős bőrirritatív hatásra lehet  számítani. Súlyosabb esetben keringési zavar, szívpanaszok, vérnyomásesés,  vesekárosodás,  vagy akár halál is bekövetkezhet.

Nárcisz

A nárcisz hagymája mérgező, ezért mindenképp figyeljünk annak elkülönített tárolására (könnyen összetéveszthető a vöröshagymáéval). Elfogyasztása mérgezési tüneteket, gyomor és bélgyulladást, hasi görcsöket okozhat.

Forrás: Guide to Poisonous Plants, Mérgező növányek a kertben

doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.05.19.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit jelent az öngondoskodás?
Az öngondoskodás sokak szerint felesleges, vagy csak megfeledkeznek róla. Valójában a szerepük kulcsfontosságú, hiszen ezek a tevékenységek nagyon fontosak a testi és lelki egészség megóvása...
10 otthoni módszer a korpa ellen
A korpát, vagyis a viszkető, fehér darabokat a fejbőrön mindenki ismeri, sokszor okozhat kellemetlenséget. A világ lakosságának közel 50%-a életében legalább egyszer megtapasztalja.
Valóban frissebb a holnap az új Myrkl étrend-kiegészítővel? Kipróbáltuk!
Semmiképp sem szeretnénk az alkoholfogyasztást népszerűsíteni, mindössze egy hétvégi vacsora közbeni könnyed koccintás tapasztalatait osztjuk meg cikkünkben egy szubjektív beszámoló formájában.
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...