Miért ne sportoljunk betegen?

Miért ne sportoljunk betegen?

Miért ne sportoljunk betegen?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.08.15.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
Általánosságban elmondható, hogy betegen nem javasolt a sportolás különösen, ha a náthás felsőlégúti tünetekhez levertség, láz társul. Az ilyen esetben végzett sport plusz stresszhelyzetet idéz elő a szervezetben, megkönnyítve a vírusos vagy bakteriális fertőzés súlyosbodását, ezáltal szövődményeket idézve elő.

Milyen szövődmények jöhetnek létre?

  • Szívizomgyulladás, mely kórházi kezelést és megfigyelést igényel. A szívizomgyulladás legtöbbször felsőlégúti vagy gasztrointesztinalis vírusos fertőzést követően alakul ki. Tünetei lehetnek láz, mellkasi fájdalom, nehézlégzés vagy szívritmus zavar érzése. Az esetek egy jelentős részében megfelelő gyógyszeres kezelés és pihenés (hat hónap fizikai kímélet!) mellett maradéktalan gyógyulással lehet számolni, de kedvezőtlen esetben krónikus szívelégtelenség, akár életet veszélyeztető komplikációk is felléphetnek.
  • Bakteriális felülfertőződés következtében
    • arcüreggyulladás,
    • gennyes mandulagyulladás,
    • tüdőgyulladás
    • súlyos esetben agyhártyagyulladás.
  • Elhúzódó felépülés, visszaesés a betegségben.

Enyhe tünetek esetén is jobb az óvatosság

Az enyhe tünetekkel (orrfolyás, orrdugulás, enyhe torokfájdalom) járó megbetegedéseket sem szabad félvállról venni. Amennyiben a beteg nem szán elég időt a gyógyulásra és pihenésre, az akár életet veszélyeztető szövődmények ugyanúgy kialakulhatnak. Ha a betegnek általános tünetei (levertség, fáradtság, hőemelkedés, láz) nincsenek, a szabadlevegőn végzett séta vagy tempós séta, ami megengedett, fontos hogy semmilyen esetben nem szabad a teljesítőképességünk maximumára törekedni.

Mennyi időt hagyjunk a regenerációra?

Lázas megbetegedést követően az átlagos regenerálódási idő általában két hét. A sport visszavezetésében érdemes megvárni 3-4 teljesen tünetmentes napot, majd fokozatosan visszaépíteni állóképességünket.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2022.08.15.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan vészeljük át az óraátállítást?
A jó éjszakai alvás elengedhetetlen kelléke a produktív és tartalmas napnak, ne hagyjuk, hogy az óraátállítás jelentősen megzavarja. Íme hat tipp, mely segíthet elkerülni az óraátállítással járó...
Milyen hatással van az óraátállítás az egészségre?
Ha közeleg az a bizonyos vasárnap, amikor az órák egy órával „előrepörögnek”, sokan kezdenek el aggódni, hogy vajon miként hat ez rájuk. Miért van ránk hatással az a bizonyos egy óra?
Hogyan hat a kertészkedés az egészségünkre?
Milyen egészségügyi előnyei lehetnek a kertészkedésnek? Miért érdemes növényeket termeszteni? Hogyan illesszük be a mindennapjainkba ezt a hobbit?
Fibromyalgia
A fibromyalgia egy összetett betegség, ami fájdalmat, fáradtságot és kognitív problémákat is okozhat, ezért jelentősen ronthatja az életminőséget. Mi okozza? Milyen tünetei lehetnek még, és mit...