Miért nem sikerül lefogynod?
Miért nem sikerül lefogynod?
Túl keveset eszel
Eldöntötted, hogy gyorsan lefogysz, ezért egyik napról a másikra a napi kalóriabeviteledet 1000 Kcal alá csökkented. Gyors eredményt érhetsz el, azonban fontos tudnod, hogy az anyagcseréd ilyenkor annyira lelassul, hogy akár fáradtságot és levertséget is tapasztalhatsz. Ez az állapot hosszú távon nem tartható, így amint növeled a kalóriabevitelt, akár a korábbi felesleg többszörösével is gyarapodhatsz.
Kihagyod a reggelit
A reggeli elhagyása egy egyszerű módszernek tűnik, azonban az egész napodra rányomhatja a bélyegét, ha nem „töltöd fel magad” az éjszakai éhezés után. Ez akár oda is vezethet, hogy a nap hátralévő részében, a többi étkezésnél észrevétlenül plusz kalóriát viszel be azért, hogy pótold a reggeli kimaradást.
Plusz érv a reggeli mellett: Kutatások bizonyítják, hogy azok az emberek, akik reggelivel kezdik a napot, nagyobb valószínűséggel tudják tartani az egészséges testsúlyukat.
Túlzásba viszed a nasizást
Elképzelhető, hogy minden étkezésedet remekül megtervezed, azonban a diétád könnyen kudarcba fulladhat akkor, ha egy zacskó perec, egy kis szelet torta vagy egy fagyi lecsúszik még a napi étkezések között. Ha szeretnéd valóban komolyan venni a kalóriaszámítást, akkor érdemes nyomon követned egy étrendtervező segítségével, hogy ténylegesen mennyi kalóriát viszel be egy-egy nap (a nasikkal együtt).
Egyáltalán nem nassolsz
Míg az eszement nassolás árthat, addig a jól megtervezett potya falatok segíthetik a diétádat. Ha több étkezést iktatsz be (pl. egy marék diót elfogyasztasz tízóraira), akkor nagyobb valószínűséggel tudod kontrollálni az éhséget, ezáltal könnyebbé válik a diéta is.
Alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasztasz
Az alacsony zsírtartalmú ételek kulcsszerepet tölthetnek be a diétádba, különösen akkor, ha túl sokat fogyasztasz belőlük. Sokan hajlamosak azt hinni, hogy az alacsony zsírtartalmú süteményekből bármennyit lehet enni. Fontos azonban tudni, hogy ezek a termékek – általában! - nem egyenlőek az alacsony kalóriatartalmú süteményekkel, így ezekből sem érdemes egy szelettől többet enni, ugyanis ha ezekkel a süteményekkel rakjuk tele a tányérunkat, akkor akár több kalóriát is elfogyaszthatunk, mintha egy kisebb szelet, normál süteményt ettünk volna.
Tipp: Érdemes ellenőrizned a termékek címkéjét, és nemcsak az alacsony zsírtartalmat, hanem az alacsony kalóriatartalamat is figyelni.
Figyelmen kívül hagyod a folyékony kalóriákat
Nagy hiba, ha elfelejtjük azt, hogy egy díszes kávé, egy cukros üdítő vagy egy alkoholos ital akár több mint 500 kalóriát is tartalmazhat. Még a gyümölcslevekben vagy az energiacsökkentett italokban lévő kalóriák is hamar összeadódnak egy nap, ezért érdemes erre is figyelned a kalóriák számításánál.
Túl kevés vizet iszol
Az egyik legegyszerűbben orvosolható diétás hiba az, ha valaki túl kevés vizet iszik. A víz nemcsak a megfelelő hidratáltsághoz elengedhetetlen, hanem a normál anyagcsere fenntartásához is, ezért mindenképp figyelj arra, hogy megfelelő mennyiségű ásványvizet fogyassz naponta.
Elhagyod a tejtermékeket
A tej, sajt és egyéb tejtermékek fogyasztása sok diétázó étrendjébe tabunak számít, holott a megfelelő Kalcium ellátottság –bizonyos kutatások szerint – elősegítheti a diéta hatékonyságát. Ha nincs ételintoleranciád vagy allergiád, akkor ne iktasd ki az alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztását.
Sokszor eszel gyorsétteremben
Egy-egy mozgalmas nap után valóban egyszerűbb megvenni egy salátát a közeli gyorsétteremben, ilyenkor azonban gyakran előfordul, hogy egy turmix vagy egy sült krumpli is lecsúszik mellé. Ez az egyszerű és gyors megoldás hamar szokássá válhat, ami hosszú távon súlyfelesleg kialakulásához vezethet.
Irreális célokat tűzöl magad elé
Ha irreális célokat állítasz magad elé, hamar kudarcba fulladhat a diétád, ezért a reális cél elengedhetetlen a sikeres fogyókúrához. Ha nem vagy biztos benne, hogy mi számodra az ideális fogyókúrás ütem, érdemes kikérned egy dietetikus véleményét erről.
Forrás: 10 Diet Mistakes and How to Avoid Them (WebMD)