Mi történne az elszakadt keresztszalaggal, ha nem műtenék meg?
Mi történne az elszakadt keresztszalaggal, ha nem műtenék meg?
Mi történne az elszakadt keresztszalaggal, ha nem műtenék meg?
A kutatások szerint az elszakadt keresztszalagban megtalálhatók azok a sejtek, amelyek át tudnak alakulni a növekedési faktorok hatására, így a szalag regenerálódni képes. Fontos, hogy minél hamarabb elkezdjük a mozgatást és az izmaink segítségével hatékonyan stabilizáljuk a térdet. Az MRI felvételek bizonyítják, hogy a gyógytorna segítségével jó esélyeink vannak a keresztszalag szakadás teljes gyógyulásra.
Nem minden térdszalag szakadás képes spontán gyógyulásra…
Bizonyos esetekben az elülső keresztszalag hozzánő a hátsó keresztszalaghoz, és így nem tudja ellátni a feladatát. Továbbá az sem mindegy, hogy a szalag melyik szakasza sérül, mivel a combcsonthoz közel eső része sokkal nagyobb eséllyel tud regenerálódni a vérellátás miatt, mint a sípcsonthoz közel lévő.
Hogyan néz ki a terápia, ha szeretnénk elkerülni a műtétet?
- A kezdeti kezeléssel a térdfájdalom, a duzzanat csökkentése és a teljes kinyújtás elérése a cél. Minél haramabb elkezdjük, annál jobban támogatjuk a spontán gyógyulást. A manuálterápiával a mozgás minősége helyreállítható azáltal, hogy a “helyettesítő” mozgások deformációit kijavítjuk. A kinesio tape segítségével pedig elősegítjükaz ödéma felszívódását.
- Elsősorban a törzs izomzatát (core izmok) és az alsó végtag erejét fejlesztjük koordinációs és egyensúlyfejlesztő gyakorlatok által. A legfontosabb, hogy javítsuk a térd hajlíthatóságát, erejét, gyorsaságát és robbanékonyságát, így elkerülhetjük az újrasérülést.
- Eleinte az egyenes vonalú futás, kitörés, guggolás, lépcsőzés hasznos, amit kiegészítünk nyújtással. Majd jöhetnek az egyre összetettebb gyakorlatok, ugrások, futás irányváltoztatásokkal, itt a legfontosabb, hogy a talajra érkezés és az onnan elrugaszkodás kontrollálttá váljon. Végül pedig a sportspecifikus gyakorlatokkal kialakítjuk a robbanékonyságot. A felépülési idő 3-6 hónap közé tehető.
Keresztszalag szakadás esetén térdrögzítő?
Eltérő véleményekkel találkozunk, így nincs aranyszabály. Ha nagy a fájdalom és rásérülési félelem a mozgás során, akkor 2-3 hétig használható térdrögzítő, viszont amint lehet, érdemes elhagyni, mivel helyettesítő mechanizmusokat alakít ki és gátolja a gyógyulást egy idő után.
Hogyan segít a manuálterápia?
A sérülés után kialakulnak szövődmények a gyógyulás során. Gondoljunk csak bele, eleinte sántítunk, kevésbé használjuk a sérült térdünket, nem merünk leguggolni, kisebbet lépünk, így ezek által automatikusan helyettesítő mozgásokat alakítunk ki. Kezdetben ezek fontos részei a gyógyulásnak, de később hátráltatják a végleges gyógyulást. A manuálterápia segítségével ezeket a kompenzációkat és összenövéseket szabadítjuk fel, annak érdekében, hogy révbe érjen a gyógyulás.