Milyen következményei lehetnek a kialvatlanságnak?
Milyen következményei lehetnek a kialvatlanságnak?
Miért fontos a pihenés?
A pihenés nem csak mentális jóllétünk, hanem egészségünk megőrzése szempontjából is nagyon fontos. Ha nem alszunk eleget, azaz nem pihenünk elég jól, nem elég, hogy fáradtabbak és ingerlékenyebbek is lehetünk, de nagyobb eséllyel is betegszünk meg. Legyen szó éppen csak téli nyavalyákról, vírusokról vagy komolyabb szervi problémákról.
Milyen következményei lehetnek, ha nem alszunk eleget?
„Több kutatás is igazolta az elmúlt évek során, hogy az alvásunk minősége komoly hatással van az immunrendszerünkre” – kezdi dr. Dombovári Magdolna, a SomnoCenter Alvászavar Központ szomnológusa. – „Egy vírusfertőzés által kiváltott immunválasz negatív befolyással lehet alvásunkra, ugyanakkor, ha rendszeresen részünk van a pihentető, jó alvás élményében, akkor immunrendszerünk erősebbé válik, ritkábban fordul elő, hogy megbetegszünk. A megfelelő minőségű alvás azért is fontos, hiszen ilyen történik például a sebek gyógyulása, a fertőzések leküzdése, és ilyenkor erősödik, vagy alakul ki az úgynevezett immunmemóriánk is.”
A szakértő szerint viszont a tartós alvásmegvonás, vagy éppen az alvászavarok, mint például a leggyakrabban előforduló alvási apnoe megzavarja a szervezetünk védekező képességét. Megnőhet az allergiás reakciók előfordulásának valószínűsége is, sőt, még a védőoltások sem működnek megfelelően, ha nem kielégítő a pihenésünk, ha nem alszunk elég jól.
„Nem véletlenül érezzük úgy egy-egy vírusfertőzés során, hogy folyamatosan aludni szeretnénk: a szervezetünk jelez, hogy pihentető, energiát felszabadító mélyalvásokra van szükségünk, ugyanakkor ilyenkor bukkanhatnak fel lázálmok, előfordulhat, hogy lerövidülnek az álomfázisaink, vagy éppen zaklatottan alszunk. Jelenleg nagyon intenzív kutatás zajlik az alvás és az immunrendszer kapcsolatáról, erről valószínűleg további információk is érkeznek majd hamarosan” – mondja dr. Dombovári Magdolna.
Milyen hosszú távú következményei lehetnek a kialvatlanságnak?
„Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a kialvatlanság számos súlyos egészségügyi probléma előszobája lehet” – folytatja dr. Dombovári Magdolna. –„Nagyobb lehet az elhízás, az inzulinrezisztencia, majd a cukorbetegség kockázata is, de ugyancsak nő a szív- és érrendszeri betegségek, egyes daganatok és az Alzheimer-kór rizikója is, ha tartósan nem képes kipihenni magát valaki. Nem beszélve arról, hogy a kialvatlanság szorongáshoz, depresszióhoz, illetve ehhez kapcsolódóan alkohol- és drogproblémákhoz is vezethet.”