Mozgásszervi probléma állatoknál - Mikor forduljunk orvoshoz?
A mozgásszervi problémák sokszor észrevétlenül vannak jelen kedvenceink életében, azonban megfelelő diagnózis és kezelés nélkül súlyossá válthatnak. Általában fájdalommal, gyulladással járnak. Jelentkezhet sántaság vagy fájdalomreakció az érintésre, amelyek figyelemfelkeltő jelek. Azonban a tüneket lassabban is jelentkezhetnek - mivel ebben az esetben nehezebben észrevehetőek a tünetek, általában szakemberhez is később kerül az állat, mivel kevésbé tulajdoníthat jelentőséget a gazdi a néha-néha jelentkező tüneteknek.
Balesetek esetén fontos a kontroll
Balesetek esetén minden esetben érdemes állatorvoshoz fordulni még akkor is, ha külső sérülés nem látható kedvencünkön, hiszen ugyanúgy szenvedhetnek csont-, izom-, ínsérüléseket, ahogy mi, amelyek megfelelő kezelése elengedhetetlen.
Milyen egyéb esetekben keressük fel az állatorvost?
A látható sérülések (pl. csonttörés) mellett a fájdalom, a mozgástartomány beszűkülése, a végtagon jelentkező hőmérsékletváltozás mind indokolja az állatorvos felkeresését, de a mozgásszervi elváltozásokra leginkább az alábbi abnormális mozgások hívhatják fel a figyelmet:
- sántaság
- nehézkes mozgás (passzivitás)
- három lábon való közlekedés
- pattogás
- nyuszi ugrás jellegű mozgás
- bólogatás
- merev nyak
- domború, púposított hát
- láb, illetve lábfej (körmök) húzása a talajon
- hirtelen felkapkodó lábak járás közben
- aszimmetrikus, koordinálatlan vagy oldalazó járás
- vizelet- vagy bélsárürítési nehézségek
- nehézkes felkelés vagy lefekvés
- egyáltalán nem terheli valamelyik végtagját
- "ringatja" a csípőjét járás közben
Amennyiben a fenti problémákat tapasztaljuk, érdemes mielőbb felkeresni az állatorvost a megfelelő kezelés érdekében. A vizsgálatok során megpróbálják lokalizálni a problémát átnézve az összes ízületet, gerincet, végtagokat. Gyakran röntgenvizsgálat, ultrahang vagy CT is indokolt lehet, de előfordulhat citológiai mintavétel is. Készüljön fel, hogy az állatorvos megpróbál öntől mindent megtudni, ezért sok kérdést tehet majd fel, például: Mikor kezdődtek a tünetek? Melyek ezek? Tapintásra érzékeny-e az állat? Hirtelen jelentkezik-e a fájdalom?
Amennyiben megvan a pontos diagnózis, gyógyszeres-, műtéti-, fizioterápiás kezelés vagy ezek kombinációja jöhet szóba.
(Írta: S.J, Lektorálta: Dr. Kiszely Sára, állatorvos)