Miért lehet korpás a fejbőrünk?

Miért lehet korpás a fejbőrünk?

Miért lehet korpás a fejbőrünk?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.12.01.
Szerző: Dermatica bőrgyógyászat
Tévhit, hogy csak a zsíros hajúakat érinti, száraz fejbőr esetén is kialakulhat korpa, és bizonyos betegségek is hajlamosítanak rá. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica főorvosa összefoglalta a korpásodás gyakori okait és elmondta, mit tehetünk ellene.

Szeborreás dermatitisz

Zsíros korpaként is ismert bőrbetegség. A fejbőr tünetek mellett zsíros, sárgás korpaszerű hámlást, és bőrpírt okozhat a bőrön a fülek, a szemöldök és az orrszárny melletti területen, szegycsont környékén a mellkason is. Komplex kezelést igényel, mivel gyakran együtt jár a fejbőrön jelen lévő gomba, a Malassezia nevű faj elszaporodásával is.

Helytelen higiéniai szokások

Közös fésű, hajkefe használat vagy a saját fésű nem megfelelő fertőtlenítése miatt is küzdhetünk a kiújuló korpával. Időnként – főleg egy sikerrel kezelt korpás időszakot követően – mindenképp alaposan meg kell tisztítani a hajápoláshoz használt eszközöket.

Életkori sajátosság

Csecsemő és kisgyermekkorban sárgás, korpás felrakódást, koszmót észlelhetünk a fejbőrön, szeborreás tünetként.

A korpásodás megjelenésében hormonális okok is szerepet játszhatnak. Jellemzően gyakori a pubertás idején, illetve a serdülőkor és a középkor közötti időszakban. Szintén hormonális okokra vezethető vissza, hogy férfiaknál gyakoribb, de nőknél is megnő az előfordulása hormonális változások idején.

A száraz bőrűeket is érinti

A téli időszakban a száraz fejbőrűeknél is gyakoribb a korpásodás. A faggyútermelődés csökkenése mellett a kültéri hideg, száraz levegő, és a fűtés miatt szárazabb beltéri levegő is rontja a panaszokat. Szemben a zsíros hajúaknál jelentkező nagyobb méretű, olajos hámdarabkákkal, a száraz fejbőrűeknél jelentkező korpa általában kisebb, emellett a jellemző tünet még a bőrviszketés fokozódása a fejbőrön.

Betegségek, étrend és stressz

A pikkelysömör, ekcémás bőrű pácienseknél is jelentkezhet fejbőr korpásodás, vagy kifejezett vörös, viszkető vagy pikkelyesen hámló foltokkal járó bőrgyulladás.

A szervezetben zajló általános gyulladások, immunbetegségek, fokozott stressz is állhat a korpás fejbőr tünetek hátterében. Egyes idegrendszeri betegségek mellett is gyakran észlelünk szeborreas dermatitist.

Étrendi-, vagy felszívódási zavarok is okozhatnak panaszt, például cink és B-vitamin hiányt is jelezhet a korpás fejbőr.

Samponok és egyéb kozmetikumok

Sajnos nagyon gyakran a hajápoláshoz és szépítéshez vásárolt készítmények – samponok, balzsamok, pakolások és hajformázó termékek - épp ellenkező hatást váltanak ki: használatukat követően a fejbőrön korpa jelenik meg. Ilyen esetben a termék valamelyik összetevője okozza a panaszt. Ez egyéni érzékenység függvénye, másnál tökéletesen beválhat ugyanaz a termék.

Dermatica Szerző: Dermatica bőrgyógyászat Megjelenés dátuma: 2022.12.01.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit jelent az öngondoskodás?
Az öngondoskodás sokak szerint felesleges, vagy csak megfeledkeznek róla. Valójában a szerepük kulcsfontosságú, hiszen ezek a tevékenységek nagyon fontosak a testi és lelki egészség megóvása...
10 otthoni módszer a korpa ellen
A korpát, vagyis a viszkető, fehér darabokat a fejbőrön mindenki ismeri, sokszor okozhat kellemetlenséget. A világ lakosságának közel 50%-a életében legalább egyszer megtapasztalja.
Valóban frissebb a holnap az új Myrkl étrend-kiegészítővel? Kipróbáltuk!
Semmiképp sem szeretnénk az alkoholfogyasztást népszerűsíteni, mindössze egy hétvégi vacsora közbeni könnyed koccintás tapasztalatait osztjuk meg cikkünkben egy szubjektív beszámoló formájában.
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...