Miben más egy integrált játszótér?

Miben más egy integrált játszótér?

Miben más egy integrált játszótér?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.06.22.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Visszafogott színek, nagyobb és belátható terek, speciális hinták: így néz ki egy integrált játszótér, ahol a fogyatékkal élők is biztonságosan játszhatnak. Miért fontos, miben más és milyen készségeket fejleszthetnek az integrált játszóterek?

A magyarok háromnegyede nem találkozott még olyan játszótérrel, ahol a fogyatékkal élők is játszhatnak, pedig már hazánkban is egyre több integrált játszóteret hoznak létre.

Miért fontos az integrált játszótér?

„Az integrált játszóterek amellett, hogy lehetőséget adnak a fogyatékkal élő gyerekek számára a biztonságos játékra, erősítik a társadalmi kohéziót, a szociális hálót, és edukálják a gyerekeket. Minél kisebb korban találkoznak ugyanis a kicsik fogyatékkal élőkkel, annál hamarabb megtanulják, hogy sokfélék vagyunk és ez teljesen normális” – mondta Fodor Anita, a Royalkert rehabilitációs- és tájépítész szakmérnöke.

Az integrált játszóterek építésének célja az, hogy olyan minivilágokat teremtsenek, ahol a fogyatékkal élő nem számít kirívóan másnak, mint az ép társai. A mozgás és szabadtérben tartózkodás lehetőségét nem lehet elvenni senkitől, az pedig különösen fontos, hogy a jellemzően mozgásszegény életmódot folytató fogyatékkal élők végre lehetőséget kapjanak a játékra.

Miben más egy integrált játszótér?

Egy integrált játszótérnek számos feltételnek kell megfelelnie, ilyen például a rugalmasság, vagyis, hogy a tér megfeleljen egy szélesebb réteg igényeinek, gond nélkül tudja azt használni egy nehezebben mozgó, egy hallássérült, vagy egy autista kisgyermek is. Arra is figyelni kell, hogy a játszótér egyszerű, letisztult legyen.

„Nem használunk vibráló színeket, bonyolult szerkezeteket. A játékok beláthatósága és a térben való orientáció egyszerűsítése kiemelt fontosságú. Természetes, hogy nagy terekre van szükség, nem csak az egyes játékok között, de az egész játszótéren, hiszen a kerekesszéket használóknak több helyigényre van szükségük, de alap, hogy férjen el egy babakocsi is probléma nélkül” – mutatott rá Fodor Anita. A játszóterek tervezésekor szintén figyelembe kell venni, hogy a különböző képességű gyerekek, felnőttek ugyanúgy tudják használni az eszközöket, vagyis legyen a játszóeszközön olyan megoldás, amit kerekesszékből is el lehet érni, vagy részképességekkel rendelkező fogyatékos gyermek is tud használni.

Mire jó az integrált játszótér?

Az integrált játszótereken minden játéknak megvan a maga funkciója. A szakember szerint például a hintázás az egyik legfontosabb mozgás az agyi fejlődésben. „Egy fészekhintát pedig nagy valószínűséggel képes lesz használni egy gerincsérült, vagy egy mentális beteg. A mászókák a logikai fejlesztésben fontosak, gyermekkorban segítik a szem-kéz koordináció javulását. Az egyes forgójátékok, nyomkodós, gombos játékok pedig a térbeli orientációt, egyensúlyérzéket, finommotorikát fejlesztik. Trambulinból is van olyan, amit kerekesszékes gyerekek is használhatnak, ez pedig hatalmas élményt jelent számukra. De sok ép kisgyerek is küzd figyelemzavarral. Egy integrált játszótér nekik is segíthet, hiszen játék közben fokozottan figyelnie, fókuszálnia kell a körülötte lévőkre.”

Hol található integrált játszótér az országban?

Az ország első integrált játszóterét 2016-ban Szombathelyen hozta létre a Royal-Kert Kft. Azóta Nyíregyházán (2016), Alsóörsön, Székesfehérváron, Győrött (2017) és legutóbb Veszprémben (2018) telepített integrált játszótereket, közösségi tereket. További tizenöt integrált játszótér fejlesztése van jelenleg is folyamatban.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.06.22.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Vörös fényterápia: Íme, a szakértő véleménye
A vörös fényterápia jelenleg nagy divat, és sokan hirdetik bőrre gyakorolt előnyeit – de a szakértők szerint fontos, hogy csak jóváhagyott eszközöket használjunk a kívánt hatás eléréséhez.
Gyógyszer-vagy étrendkiegészítő: mire figyeljünk?
Nagyon sokan gondolják, hogy az étrendkiegészítők, főleg a növényi összetevőt tartalmazók mivel természetesek, így nem okozhatnak semmilyen mellékhatást. Sokszor hangzik el a patikába betérők...
Mit jelent az öngondoskodás?
Az öngondoskodás sokak szerint felesleges, vagy csak megfeledkeznek róla. Valójában a szerepük kulcsfontosságú, hiszen ezek a tevékenységek nagyon fontosak a testi és lelki egészség megóvása...
10 otthoni módszer a korpa ellen
A korpát, vagyis a viszkető, fehér darabokat a fejbőrön mindenki ismeri, sokszor okozhat kellemetlenséget. A világ lakosságának közel 50%-a életében legalább egyszer megtapasztalja.