Boldoggá tehet-e a pénz?
Boldoggá tehet-e a pénz?
A pénz (nem) boldogít?
Elizabeth W. Dunn, a kanadai egyetem pszichológus docense szerint bizonyos mértékig befolyásolják az anyagiak a boldogságunkat, ám sokan nem tudják, hogyan használják fel a pénzt a maximális boldogság eléréséért. „A pénz egy lehetőség lehet a boldogságra, de tapasztalatom szerint az emberek gyakran elpazarolják, mert olyan dolgokra költenek, amelyekről azt gondolják, boldoggá teszik őket, közben pedig mégsem.”
Hogyan mérjük azt, hogy egy dolog örömet szerez-e nekünk?
Kutatóként azt vizsgálta, hogyan tudná a lehető leghasznosabban elkölteni úgy a keresetét, hogy az növelje a boldogságát – pénzügyi befektetések nélkül. Kutatásai során felismerte, hogy az emberek három szempont alapján ítélek meg a vásárlás milyenségét:
- rosszul ítélik meg azt, hogy mi teszi őket boldoggá,
- nem tudják meddig tart a „vásárlásból származó” boldogságuk,
- illetve nem veszik észre, hogy egy dolog milyen boldoggá teszi őket.
Számos kutató egyetért Dunn megállapításával:„Egy felújított fürdőszoba vagy egy új kanapé, örömet szerezhet, de az öröm gyakran gyorsabban tűnik el, mint ahogy azt az emberek gondolnák” - mondja Sonja Lyubomirsky, a kaliforniai egyetem professzora.
Miért nem tudunk örülni?
Eleinte örülünk a fürdőszobának, majd miután a mindennapjaink része lesz, természetessé válik, hogy ott van, és ezek a pozitív érzések elillannak. Azért, hogy visszahozzuk ezeket az érzéseket, fenntartsuk örömünket, újabb vásárláshoz folyamodunk, ami növekvő igényekhez (pl. felújításhoz) vezethet, így gyakran eshetünk abba a hibába, hogy a vásárlás valójában nem tesz minket boldoggá. Dunn szerint ezekben az esetekben nem megfelelően költjük el a keresetünket.
Hogyan tegyen minket boldoggá a pénzünk?
Az alábbi tanácsok segíthetnek abban, hogy elégedettebbek legyünk a vásárlásainkkal:
- Tárgyak helyett, szerezzünk inkább élményeket.
- Egy nagy tárgy (pl. sportmotor) vásárlása helyett, válasszunk inkább több, kisebb dolgot (pl. tejeskávé, wellness program).
- Ne csak magunkra, hanem másokra is gondoljunk: jobb adni, mint kapni.
- Vásárlás helyett, éljünk inkább a bérlési lehetőségekkel (pl. sportautó).
- Gondolkodjunk reálisan a vásárlásainkat illetően.
Írta: S.J, újságíró, Forrás: Spend Your Way to Happiness? (WebMD)