Sportolás Covid után

Sportolás Covid után

Sportolás Covid után

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.01.27.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Mikor és hogyan térjünk vissza a sportoláshoz? Összeszedtük azokat az információkat, amelyeket - amatőr és hobbi sportolóként - mindenképp tudnod kell a Covid-fertőzés utáni sportba való visszatéréshez.

Mikor, hogyan térhetünk vissza a sporthoz fertőzöttség esetén?

Tünetmentes és enyhe (24 órán belül lezajló) tünetek esetén:

Legalább két hétig ajánlott a fizikai kímélet, a versenyszerűen végzett sporttevékenység mellőzése. A sportorvosi engedély az egyéni egészségi állapottól függően leghamarabb az első pozitív PCR tesztet vagy az első tünetes napot követően 3 héttel adható meg.

Elhúzódó tünetek (több napon át tartó tünet vagy pl. pulmonológiai érintettség) esetén:

Az egyéni egészségi állapot és az aktuális tünetek, panaszok függvényében 2-4 hét pihenőidő javasolt. Ezt követően érdemes pulzuskontroll mellett sportolni.  A sportorvosi engedély az egyéni egészségi állapottól függően leghamarabb az első pozitív PCR tesztet vagy az első tünetes napot követően 4-6 héttel adható meg.

Javasolt vizsgálatok a visszatérés előtt

A visszatérés előtt a felnőtt, igazolt COVID-19 fertőzött sportolók esetében az alábbi komplex kardiológiai vizsgálatok javasoltak:

  • nyugalmi EKG
  • szívultrahang
  • laborvizsgálat
  •  + (válogatott sportolók esetén) szérum troponin szint meghatározás

A kivizsgálást a pihenőidő és a hatósági karantén lejártát követően 1-3 héttel érdemes elvégezni.

Elhúzódó panaszok vagy kóros eltérés esetén az alábbi vizsgálatok elvégzése lehet indokolt:

  • koronária CT
  • szív MR
  • Holter vizsgálat

A vizsgálatokra sportorvos, háziorvos, kardiológus adhat beutalót, illetve magánegészségügyi szolgáltatásokat vehetünk igénybe.

Vegyük komolyan!

Igazolt COVID-19 fertőzéssel összefüggésben számos keringési, légzőrendszeri és központi idegrendszeri szövődmény is kialakulhat, ezért mindenképp körültekintően kell kezelni a visszatérést.

A szívizomgyulladás szövődményei mindenféle figyelmeztető tünet nélkül is okozhatnak szívritmuszavart vagy hirtelen szívleállást, ezért kardiológiai vizsgálattal igazolt szívizomgyulladás, pericarditis esetén az érvényben lévő sportszakmai ajánlás szerint 6 hónap versenyzéstől való eltiltást jelent.

A Covid és a sportorvosi engedély

  • A sportorvosi engedély koronavírus fertőzöttség esetén ideiglenesen visszavonásra kerül, a karantén és a pihenő időszak leteltével újra kell indítani a sportorvosi engedély megszerzésének folyamatát a sportorvosnál (kivéve az alacsony kardiovaszkuláris kockázatú sportok esetében: sportlövészet, teke, bowling, curling, krikett, sporthorgászat, golyósportok, íjászat, minigolf).
  • A sportorvosi engedély az egyéni egészségi állapottól függően leghamarabb az első pozitív PCR tesztet vagy az első tünetes napot követően 3 héttel adható meg.
  • A sportorvos a sportoló egyéni egészségi állapotának függvényében és a sportág kardiovaszkuláris kockázatát figyelembe véve dönt a sportorvosi engedély kiadásának időpontjáról.

Forrás:  AKTUALIZÁLT állásfoglalás a COVID-19 fertőzött sportolók sportba való visszatérésének kérdésében

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2023.01.27.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.