Milyen neurológiai tüneteket okozhat a Covid-19?
Milyen neurológiai tüneteket okozhat a Covid-19?
Többféle tünet is jelentkezhet
A neurológiai megnyilvánulásokat a vírus idegrendszerre gyakorolt közvetlen hatásainak, vagy a fertőzést követő immunmediált betegségnek, valamint a COVID-19 szisztémás neurológiai szövődményének tekinthetjük. A kutatások során az alábbi tüneteket diagnosztizálták:
- szorongásos zavarok,
- álmatlanság,
- hangulat- és memória zavarok,
- vegetatív- és környéki idegrendszeri problémák,
- izom problémák
- ritkábban agyi érrendszeri szövődmények
- demencia.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy bár egyelőre nem világos a COVID-19 hatása az agy és az idegrendszer működésére, de mivel a poszt-COVID tünetekről és panaszokról egyre több adat van, így azok kezelése és a további kutatások elengedhetetlenek.
További tünetei lehetnek
A COVID-19 után jelentkező tünetek közül egyre ismertebbek a kardiológiai szövődmények, és sokakat érintenek a neurológiai problémák is. Sokan küzdenek például szaglás- és ízérzés zavarokkal, alvászavarral, érzés zavarokkal, másoknál pedig az úgynevezett agyköd okoz akár komoly gondokat. Ez utóbbi enyhébb esetben takarhat többek közt szófelidézési nehézséget, koncentrációs problémát vagy akár tanulási akadályozottságot.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Amennyiben a tünetek súlyossága gondot okoz a mindennapokban, a teljesítményben, a közérzetben, mindenképpen ajánlott az orvos felkeresése, hiszen bár egyelőre keressük a biztos gyógymódokat ezekre a problémákra, de biztató eredmények érhetők el gyógyszeres kezeléssel, vitaminok adagolásával, pszichiátriai kezelésekkel – hangsúlyozza dr. Mező Anita, a Neurológiai Központ neurológusa.
Milyen vizsgálatokra számíthatunk?
Az anamnézistől, a tünetektől és a fizikális vizsgálatoktól függően indokolt lehet többféle vizsgálat (koponya MR, EEG, ENG/EMG) elvégzése is, az agyi és perifériás idegrendszeri szövődmények, rendellenességek felfedésére.
Összetettebb tüneteknél a poszt-COVID betegek állapotának felméréséhez és a kezeléshez számos szakma bevonása is szükségessé válhat, előfordulhat, hogy neurológus, neurofiziológus, immunológus, szemész, radiológus, akár fül-orr-gégész és kardiológus is vizsgálhatja, kezelheti a pácienst.
Forrás: Neurológiai Központ