Fitymaszűkület

Fitymaszűkület

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Radványi Ádám, gyermeksebész
A fitymaszűkület (úgynevezett phimosis) a fityma bőrének különböző fokú szűkülete, mely miatt a fityma a makkon részben, vagy egyáltalán nem húzható hátra. Újszülöttekben ez egy élettani állapot, további vizsgálat és beavatkozás nem szükséges, amíg panaszokat nem okoz.

A kóros fitymaszűkület definíciója helyenként nagyon eltérő lehet, általában 3 éves kor felett beszélhetünk róla, ha: 

  • konzervatív kezelésre (pl. fitymatorna, steroid tartalmú kenőcs) nem oldódik 
  • visszatérő gyulladások jelentkeznek
  • a hátrahúzhatóság egyre jobban akadályozott és kifejezetté válik a heges szűkület 
  • vizelési zavart okoz

A kóros fitymaszűkület előfordulása 1-16% közé tehető, ilyenkor a fitymán heges szűkület látható, nem vagy csak részben húzható hátra, ebben az esetben a fityma erőltetett hátrahúzása tilos, hiszen ezzel is a hegesedést és a következetes patológiás fitymaszűkület kialakulását segítjük elő.

Mikor forduljak orvoshoz?

Ha a következő tüneteket észleljük, mindenképpen gyermeksebészeti vizsgálat javasolt:

  • vizelés során a fityma felfújódik (úgynevezett „ballooning” effektus látható)
  • 10 éves korig nem képes hátra húzni a gyermek az előbőrt
  • a fitymazsák és a pénisz visszatérő gyulladásai (balanitis, balanoposthitis) jelentkeznek
  • a fityma bőrén egyértelmű hegesedés látható 

Ha a gyermek fityma hátrahúzását csak a sejtes letapadás akadályozza, nincs szükség gyermeksebészeti vizsgálatra.

Kezelés

A kezelés a súlyosságtól függ. Enyhe fokú fitymaszűkület biztonsággal és hatékonyan kezelhető rendszeres fitymatornával, illetve helyileg alkalmazható szteroid tartalmú kenőccsel. Ha a konzervatív kezelés sikertelen, vagy súlyos fokú a szűkület, a gyermeket tervezett műtétre (körülmetélés, ún. circumcisio) jegyezzük elő. Az ún. fitymaplasztikát munkacsoportunk nem ajánlja, mivel ebben az esetben sokkal gyakrabban találkozunk a szűkület kiújulásával. A műtét elhagyása közvetlenül nem veszélyezteti a gyermek életét, azonban súlyos vizelési panaszokat okozhat. 

A műtétet gyermekkorban altatásban, regionális érzéstelenítéssel kiegészítve végezzük általában egynapos ellátás keretein belül. A műtét során a fityma belső lemezét és a szűkületet eltávolítjuk, majd körkörösen, kipergő csomós varratokkal egyesítjük a sebvonalat. Műtétet követően jódtartalmú kenőcsös fedőkötést helyezünk fel, amely a műtét napján eltávolítható. A pénisz pár napig duzzadt lehet, a gyermek panaszai alapján szükség esetén szájon át adható fájdalomcsillapítót is igényelhet. Naponta többször jódtartalmú oldattal/kenőccsel történő sebkezelés, a műtéti terület tisztántartása javasolt.

A szövődmények ritkák, leggyakrabban sebgyógyulási zavar alakulhat ki. Hosszútávú szövődmény lehet a szűkület kiújulása, azonban megfelelő műtéti technika mellett ennek az esélye csekély, szinte irodalmi ritkaság. Ha a szövettani lelet krónikus gyulladást igazol, a sebgyógyulás lezajlását követően néhány további hétig szteroid tartalmú kenőcsös kezelés lehet szükséges.

Műtét után mikor forduljak orvoshoz?

  • Láz, hidegrázás

  • Gyógyszerre nem szűnő fájdalom

  • Piros, duzzadt, váladékozó seb

  • Ha bármilyen további kérdés, aggály van

Útmutató

  • A fitymaszűkület a fityma bőrének különböző fokú szűkülete, mely miatt a fityma a makkon részben, vagy egyáltalán nem húzható hátra.
  • Ha a gyermek fityma hátrahúzását csak a sejtes letapadás akadályozza, nincs szükség gyermeksebészeti vizsgálatra.
  • A kezelés a súlyosságtól függ. Enyhe fokú fitymaszűkület biztonsággal és hatékonyan kezelhető rendszeres fitymatornával, illetve helyileg alkalmazható szteroid tartalmú kenőccsel. Ha a konzervatív kezelés sikertelen, műtétre is sor kerülhet.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mikor szükséges orvoshoz fordulni a műtétet követően?
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Mi az a nem kissejtes tüdőrák?
A tüdőrák a sejtek abnormális növekedése miatt alakul ki. Ezek a kóros sejtek daganatokat képeznek, amelyek károsítják a tüdő működését. A legtöbb tüdőrákos eset nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), amely...
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...
6 tipp, hogyan tartsa tisztán otthonát télen
A téli időszak több beltéri tevékenységgel és a szárazabb levegővel járhat. Hogyan tartsa távol a baktériumokat ebben az időszakban? Tippjeink segíthetnek.