Mit tehetünk a COPD ellen?
Mit tehetünk a COPD ellen?
A COPD kezelésének fő céljai a tünetek enyhítése, a betegség súlyosbodásának lassítása és a hirtelen fellángolások, az úgynevezett exacerbációk kockázatának csökkentése.
Szokjunk le a dohányzásról!
A dohányzás egyértelműen a legfőbb oka a COPD kialakulásának és a tünetek súlyosbodásának, ezért messze a legtöbb, amit a COPD-s beteg tehet a maga érdekében, ha leáll a füstöléssel. De mivel visszafordíthatatlan betegségről van szó, ezért a már kialakult betegség a cigaretta elhagyásával sem szűnik meg, azt kezelni kell.
Figyeljünk a gyógyszerek rendszeres alkalmazására!
A COPD kezelésére már korszerű gyógyszerek és eszközök állnak rendelkezésre, többek között olyan inhaláló készülékek is, amelyek a hörgőtágító anyagot porlasztva juttatják a tüdőbe, így a hatóanyag a belélegzéssel közvetlenül a hörgőkbe jut. Azonban a COPD kezelésében a gyógyszerek mellett igen fontos szerep jut magának a betegnek is. Amellett, hogy a betegség diagnosztizálásától kezdve nagy fegyelemmel, folyamatosan, naponta alkalmazni kell az inhaláló készüléket, az életmódnak is döntő hatása van a betegség lassítására.
Mozogjunk rendszeresen!
A COPD-vel diagnosztizált betegnek lehetőség szerint meg kell őriznie mindennapi aktivitását, törekedni kell a rendszeres mozgásra, mert ennek kimutathatóan jó hatása van az életminőség fenntartására és a betegség súlyosbodásának lassítására.
Találjuk meg az állapotunknak megfelelő elfoglaltságot!
Természetesen más lehetőségei vannak a korai stádiumban lévő betegnek, mint annak, aki súlyos tünetekkel küzd és mindig tartania kell a betegség hirtelen fellángolásától. De mindig megvannak azok az apró tevékenységek – séta a parkban, hintázás az unokával a játszótéren, tánc egy összejövetelen – amelyek a fizikai munka közvetlen jó hatásán túl örömöt okoznak, és lélekben is segítik elviselni a betegséget és annak következményeit.
Legyünk együttműködőek!
Egyre hatékonyabb eszközök állnak az orvosok és betegek rendelkezésére a COPD kezelésében és ma már az orvosok döntő többsége kezelhető betegségnek tartja a COPD-t. De ehhez feltétlenül kell a beteg közreműködése is, ami egyrészt a terápia következetes és kihagyások nélküli alkalmazásában, másrészt a korhoz és állapothoz illő aktív életmódban nyilvánul meg.
Forrás: Hellercom