Miért hullik a hajunk?
Miért hullik a hajunk?
A 100 000 hajtüszőnk körülbelül 90 szála bármely adott időpontban hajszálat termel. A többi 10 százalék nyugalmi (telogén) fázisban van, és a hajszál mintegy 2-3 hónap múlva kihullik. Ilyenkor ezek helyére új hajszál kerül, és a növekedési ciklus újraindul.
Mi okozza a telogén effluvium típusú hajhullást (amikor is a nyugalmi fázisba lépő hajtüszők száma megnő)?
A szervezetet ért sokkhatások - műtét, védőoltások, szülés, egyes gyógyszerek, drasztikus fogyókúrák, súlyos stressz, pajzsmirigyproblémák - következményeként a hajhagymák nyugalmi, avagy telogén állapotba kerülhetnek. Nagyjából 2 hónappal később a haj hullani kezd és a hajszálak elvékonyodhatnak - ezt az állapotot telogen effluvium típusú hajhullásnak nevezik, amit időnként úgy írnak körül, hogy a haj „marokszámra hullik”. A legtöbb esetben az új hajszálak azonnal növekedésnek indulnak.
A foltos hajhullás
A foltos hajhullás (alopecia areata) esetén az immunrendszer tévedésből a hajhagymákat támadja meg, ami a haj - gyakorta hirtelen történő - kihullását okozza. A legtöbb ember esetében egy-két kopasz folt alakul ki, ami könnyen kezelhető injekciókkal, néhány esetben azonban előfordul, hogy az összes testszőrzet kihullik. A foltos hajhullás nem ártalmas, és nem fertőző, de mentálisan nehéz lehet feldolgozni. A hajszálak maguktól is visszanőhetnek, de kezeléssel segíthetünk, hogy azok gyorsabban növekedjenek. Sajnos az is előfordulhat, hogy egyeseknél az alopecia areata ismételten jelentkezik.
A férfiak kopaszodását 90%-ban a gének okozzák
Habár örökletes, erre a jelenségre sokkal inkább az édesanya családja van kihatással, mintsem az édesapáé. Így, ha vetünk egy pillantást az anyai nagyapánk hajára az jobb rálátást adhat arra vonatkozóan, hogy mire számíthatunk a jövőben a saját hajunkat illetően. A férfiak kopaszodása gyakran a halántékon kezdődik, majd a fejtetőn folytatódik, ami a fej oldala körül patkó alakú hajgyűrűt eredményez. A hajhullás lassítható finaszterid és minoxidil hatóanyagtartalmú készítményekkel.
Női típusú hajhullás
Az életkorral összefüggő hajritkulás jelentheti a haj megritkulását a fej egész területén, azonban a kopaszodás általában a fejtetőn a leggyakoribb. A férfiakkal ellentétben a nők ritkán kopaszodnak meg, és rendszerint lassabban hullik a hajuk, mint a férfiaknak. A közhiedelemmel ellentétben a hosszabb haj nem terheli meg a hajhagymákat, és nem okoz nagyobb mértékű hajhullást. A hajmosás sem okoz hajhullást - csak azok a hajszálakat távolítjuk el közben, amelyek már egyébként is kihullottak.
Mit tehetünk a hajhullás ellen?
Az 5%-os minoxidil hatóanyagtartalmú készítmények napi egyszeri alkalmazása segítheti a haj növekedését és megelőzheti a hajritkulást. A spironolakton és a flutamide hatóanyagú (szájon át szedhető) készítmények nők esetében is alkalmazhatók.
Fordította: Füzesi Zsuzsi, forrás: What Your Hair & Scalp Say About Your Health (WebMD)