Mikor beszélhetünk alvajárásról?

Mikor beszélhetünk alvajárásról?

Mikor beszélhetünk alvajárásról?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.07.03.
Szerző: Arterego egészséges életmód
Hőségriadó van, itt vannak a kánikulai éjszakák, amikor sokszor aludni sem tudunk a rekkenő melegtől. Felkelünk, mert megszomjaztunk, hálóruhát váltunk, kinyitjuk az ablakot, elhúzzuk a függönyt, aztán mégis inkább vissza, mert a hold fényét is zavarónak érezzük. A járkálással töltött éjszakák persze kellemetlenek, de azért ez mégsem alvajárás. Mit is nevezünk annak?

Mikor beszélhetünk alvajárásról?

Népies néven holdkórosságnak is nevezik azt az állapotot, amikor az alvó személy kikel az ágyából, és bár tovább alszik, de olyan mozdulatokat, cselekedeteket tesz, mintha ébren lenne, járkál, beszél, eszik, iszik, lemegy a lépcsőn, sőt a felnőtt alvajáró akár még autót is vezet. Az alvásbetegség maga ugyan ártalmatlan, de ezen tettek akár súlyos sérüléseket is okozhatnak.

Mi okozhatja az alvajárást?

Sok egyéb alvászavarhoz hasonlóan ezt a problémát is leginkább a stressz, a szorongás és a fáradtság, esetleges alváshiány idézheti elő. Nyugtató szerek, alkohol vagy drogok túlzott fogyasztása is kiválthatja ezt a tünetet.

„Az alvajárás valamilyen szinten örökölhető, családi halmozódást lehet kimutatni, bár a gyermekeknél legtöbbször az idegrendszer érési folyamatainak elégtelensége lehet a háttérben. Riasztó a statisztika, hogy minden tizedik gyermek érintett lehet, 5 éves kortól kezdődően, bár jó hír, hogy a serdülőkorra a többségük kinövi ezt” – folytatja Dr. Szakács Zoltán.

Miért fontos a felismerése?

„Az alvajárás kétségkívül legnagyobb veszélye az öntudatlanul végzett cselekvések során elszenvedett bármilyen sérülés vagy baleset, de általában igaz az is, hogy az alvajárás együtt jár az ébredési zavarok csoportjába tartozó egyéb betegségekkel, mint például az éjszakai felriadás, álomban történő beszéd és a zavart, zilált ébredés.”Ha családtagot, hozzátartozót érint az alvajárás, igyekezzünk minél előbb szakorvosi segítséget is találni számukra.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Arterego Szerző: Arterego egészséges életmód Megjelenés dátuma: 2022.07.03.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hat ránk a pihentető alvás?
„Csak azért, mert az alvás természetes viselkedés, még nem jelenti azt, hogy az alvást magától értetődőnek kell tekinteni" – ezzel a mottóval ajánlja figyelmünkbe az idei eseményeket Fang Han, MD, a...
Mit együnk, hogy jól aludjunk?
Az alváshiány népegészségügyi probléma, mert nagy populációt érint, és szoros összefüggést mutat bizonyos krónikus megbetegedésekkel (pl. cukorbetegség), továbbá fokozza a túlsúly kialakulásának a...
Mit tegyünk, hogy jól aludjunk?
Mit tegyünk, ha alvászavarunk van? Mire figyeljünk, min változtassunk? Dr.Terray-Horváth Attila, neurológus, szomnológus, megosztja velünk az alvással kapcsolatos tanácsait.
Mi történik a szervezetünkkel alvás során?
Egy hosszúra nyúlt nap után már nagyon várjuk, mégsem mindig teszünk meg mindent érte. Mire is gondolunk? A válasz az alvás, ráadásul a pihentető alvás, az a nyugalmi állapot, amelyre minden...