Milyen hatással van az óraátállítás az egészségre?

Milyen hatással van az óraátállítás az egészségre?

Milyen hatással van az óraátállítás az egészségre?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.03.23.
Szerző: Arterego egészséges életmód
Ha közeleg az a bizonyos vasárnap, amikor az órák egy órával „előrepörögnek”, sokan kezdenek el aggódni, hogy vajon miként hat ez rájuk. Miért van ránk hatással az a bizonyos egy óra?

A nyári időszámítás beköszönte sötétebb reggeleket hoz, viszont tovább lesz világos este. És bár évek óta téma, mindig valami elodázza azt a döntést, hogy végre eldőljön, melyik időszámítás szerint élünk tovább, melyiket fogják az Európai Unió országai törvény szerint állandósítani.

A nyári időszámításnak állítólag vannak kézzelfogható gazdasági előnyei is, mely szerint, ha tovább tartanak a nappalok, az emberek szívesebben és több pénzt költenek üzletekben, éttermekben, ami jól pörgeti a gazdaságot, így üzleti oldalról az állandó nyári időszámítás bevezetését tartanák ideálisnak.

Milyen hatással van az óraátállítás az egészségre?

A SomnoCenter Alvászavar Központ szakemberei szerint ez a mindössze egyórás változás sok embernél okozhat problémát, bár ezeket az egészségre gyakorolt hatásokat nem lehet egyértelműen az óra átállításának tulajdonítani. Testünk érzékeny lehet a cirkadián ritmus megváltozására, de ez kinél-kinél másképp jelentkezik. Van, akinél csak álmosságról, átmeneti fáradtságérzésről, hangulatingadozásról van szó, ami nem jelentős panasz. Tény ugyanakkor, hogy az elmúlt években megfigyelték, hogy a nyári időszámítás beköszöntével megnőtt a vérnyomásproblémák, szívpanaszok száma, amely lehet az alvászavar következménye is. Amerikából érkezett hír olyan tanulmányról is, amely szerint pitvarfibrilláció, azaz egy gyakori szívritmuszavar miatt az átállást követő napokban jelentősen megnőtt a kórházi kezelésre szoruló betegek száma. Több lehet a baleset, a kialvatlanság miatt, a figyelmetlenség, koncentráció hiánya pedig iskolás kortól kezdve bárkinél jelentkezhet.

Mire figyeljünk?

„Ha alvászavarral küzdő beteggel dolgozunk, nagyon fontos feladatunk, hogy arra ösztönözzük, hogy lehetőség szerint mindig ugyanabban az időben ébredjen fel, és ez világosban lényegesen jobban működik” – mondja Koczó Levente, a SomnoCenter vezetője. –„Az ember cirkadián ritmusa szorosan összefügg a nap kelésével és lenyugvásával, így optimális lenne, ha inkább a reggeli fény lenne állandó. A fény és a sötétség váltakozása a legerősebb időzítési jelzés, melyhez alkalmazkodnunk kell. A belső óránk nem szereti, ha sötétben kell ébrednie, így egészségünk és jóllétünk szempontjából jobb lenne, ha egész évben egységes lenne az időszámítás.”

Arterego Szerző: Arterego egészséges életmód Megjelenés dátuma: 2023.03.23.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
12 esti szokás, amely szabotálja a fogyást
Sokan anélkül szabotálják fogyókúrás erőfeszítéseiket esti szokásaikkal, hogy észrevennék, mint például a nehéz vacsorák, a túl késői testmozgás vagy az alváshiány.
A teafilter több milliárd mikroműanyagot tartalmazhat
A kereskedelemben kapható teafilterekből mikroműanyagok szabadulhatnak fel a főzési folyamat során. A polipropilénből, egyfajta műanyagból készült filterek milliliterenként 1,2 milliárd nanoműanyag...
Mennyi mozgásra van szüksége, hogy ellensúlyozza az egész napos ülést?
Ha íróasztal mellett dolgozik, általában napi nyolc órát ül. Ez számos egészségügyi problémához vezethet: hátfájás, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, elhízás és korai halál. De vajon...
Íme, 5 meglepő tényező, amely gyorsabban öregít
A cigaretta, az alkohol és az alváshiány öregítheti a megjelenést, ez köztudott. Néhány kevésbé ismert életmódbeli tényező azonban szintén felgyorsíthatja ezt a folyamatot. Melyek ezek?