Hogyan szokjunk le a dohányzásról 21 nap alatt?

Hogyan szokjunk le a dohányzásról 21 nap alatt?

Hogyan szokjunk le a dohányzásról 21 nap alatt?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.08.30.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A függőségből adódó rabság és a dohányzás ismert egészségkárosító hatásai miatt a legtöbb dohányzóban időről időre ott motoszkál a gondolat, hogy le kellene szokni. Hogyan tudjuk ezt megtenni 21 nap alatt?

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet útjára indított 21 napos dohányzás leszokást támogató programjának az lesz a célja, hogy ne csak az újév beköszöntével, hanem egész évben segítséget nyújtson a káros szenvedély leküzdésében.

Hogyan kezdjünk hozzá?

Az egészségesebb életmód iránti vágy intenzitása alapvetően attól függ, hogy mennyire érett meg az emberben az elhatározás, de sokan nem tudják pontosan, hogyan is kezdjenek hozzá ehhez a nem kis kihívást jelentő feladathoz. Ebben nyújt segítséget az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei által, finn minta alapján kidolgozott 21 napos program is, amely nem egyik pillanatról a másikra, hanem fokozatosan segít a viselkedésváltozás rögzítésében, rutinná alakításában.

Ötszörös esélyt jelenthet a külső segítség

 A legtöbb dohányzó (78%) mindenféle külső segítség nélkül vág neki a leszokásnak, pedig a hasonló programok eredményességét tekintve a siker esélye akár ötszörös lehet.

A „nemdohányzást” tanulni kell!

Mivel a dohányzás valójában egy tanult viselkedési forma, a nemdohányzást ugyanúgy tanulni, gyakorolni kell. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet programja napi feladatokkal, tippekkel, az önismeret és az önreflexió eszközeivel segít a dohányzást kiváltó okok, helyzetek azonosításában, a motiváció fenntartásában, valamint a régi szokások újakra történő átírásában, a különböző önkontroll stratégiák pedig a kritikus helyzetek kezelésében nyújtanak támaszt.

A program erősíti a STOP napra történő felkészülést, továbbá a leszokást követően a dohányfüstmentes élethez való motivációt, ráadásul rendkívül rugalmas, bármelyik lépés megismételhető, a folyamat bármikor folytatható, újrakezdhető. Akkor sem szabad elkeseredni, ha nem sikerül elsőre, ilyenkor a hibák azonosítása után vissza kell térni a kritikus lépcsőfokhoz.

Ha egyedül nem megy, kérjünk segítséget!

Amennyiben valaki úgy gondolja, hogy mégsem elég erős az önálló leszokáshoz és szeretné szakember segítségét kérni, érdemes tájékozódni a leszokást támogató csoportos vagy egyéni foglalkozásokról a területileg illetékes tüdőgondozókban, illetve egészségfejlesztési irodákban, de létezik ingyenes, országosan elérhető telefonos leszokást támogató program is (06-80-44-20-44).

doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.08.30.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.