Mit tegyek, ha túlérzékeny a gyermekem?

Mit tegyek, ha túlérzékeny a gyermekem?

Mit tegyek, ha túlérzékeny a gyermekem?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.12.25.
Szerző: doktorGO egészség okosan
„Furcsán” viselkedik a gyerek? Hevesen reagál a zajokra, fényekre, nem eszik meg bizonyos ételeket, dührohamot kap néhány ruhadarabtól? Szenzoros érzékenységgel élni nem könnyű, sem a gyereknek, sem a szülőnek.

A Vadaskert Gyermekpszichiátria erre a jelenségre hívja fel a figyelmet, amely egyre több család mindennapjait nehezíti meg.

Honnan tudhatjuk, hogy gyermekünk szenzoros érzékenységgel küzd?

A szenzoros problémákkal küzdő gyerekek gyakran viselkedhetnek környezetünk szerint különösen. Hevesen reagálhatnak a hangos zajokra, az erős fényre, esetleg arról panaszkodhatnak, hogy zavarja őket a ruhájuk. Egyes gyerekek szélsőséges viselkedést mutathatnak, például sikítanak, ha az arcuk vizes, kezük maszatos lesz.

Mit tehetünk szülőként, a dührohamok megelőzése érdekében?

A túlérzékeny gyermekek számára a hétköznapinak tűnő érzékszervi ingerek gyakran elviselhetetlenek, reakciójukat nem tudják kontrollálni, ezért az érintettek gyakran frusztráltak, esetleg még dührohamot is kapnak. Dr. Madarassy-Szücs Anna, a Vadaskert Alapítvány gyermekpszichiátere néhány praktikus ötlettel segíti az érintett szülőket.

  • Stresszmentes öltözködés: Válasszunk puha, egyszerű, varrás- és cipzár-, illetve gombmentes ruhadarabokat, ezek megkönnyítik a mindennapokat.
  • Hallás- és szemvédelem: Ha a gyermek érzékeny a környezet bizonyos hangjaira (például a hajszárító vagy porszívó hangjára) a hangszűrő fejhallgatóktól a habszivacs füldugókig számos eszköz segíthet az ingerek kiiktatásában otthon és még akár a közlekedési eszközön is. Ha érzékeny a fényre, beszerezhetünk egy kényelmes és enyhén színezett napszemüveget a vakító fényt kivédésére.
  • Szagoktól való viszolygás esetén: A rágógumi, a mentolos cukorkák, illetve az aromaterápia az erősebb illatokhoz való hozzászokást segíthetik elő - szagokra, illatokra érzékeny gyermekeknél bármelyik jó szolgálatot tehet.
  • Rutinok kialakítása: A szenzoros gyerekek akkor teljesítenek a legjobban, ha tudják, mire számíthatnak a nap folyamán. A következetes rutin segít nekik abban, hogy érzékszerveik kevésbé legyenek túlterheltek.
  • Legyünk kapcsolatban az óvodával, iskolával: A szenzoros gyerekeknek az óvoda/iskola részéről is támogatásra lehet szükségük. Érdemes az intézménnyel engedélyeztetni a sötét szemüveg viselését vagy a füldugó használatát az órán.
  • Kérjük szakember segítségét: Szenzoros integrációs terápia során a gyermek idegrendszeri érésének elősegítése és fejlesztése mozgás és speciális eszközkészlet segítségével történik, mindez játékos formában.

Forrás:Vadaskert Gyermekpszichiátria

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.12.25.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.