Melyik Covid-19 elleni vakcina a legjobb?

Melyik Covid-19 elleni vakcina a legjobb?

Melyik Covid-19 elleni vakcina a legjobb?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.10.15.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
2021-re már számos gyógyszercég fejlesztett ki hatékony és biztonságos vakcinákat a Covid-19 által okozott pandémia megfékezésére. Mikor, melyiket válasszuk?

Összeszedtük a Magyarországon alkalmazott főbb vakcinákkal kapcsolatos információkat, kiemelve azon pontokat, hogy milyen korcsoportok, illetve milyen betegségek esetén alkalmazhatóak az egyes típusok.

Pfizer-BionTech Comiraty

III. generációs mRNS típusú vakcina. Jelenleg 12 éves kor felett bárki megkaphatja bármilyen krónikus betegség esetén. A legfrissebb eredmények kapcsán a vakcina már biztonságosan alkalmazható a terhesség 2. trimeszterétől, valamint szoptatás alatt is. Hatékonysága 95%, mellyel a második dózist követő egy héttel lehet számolni.

Moderna mRNA 1273

III. generációs mRNS típusú vakcina. 18 éves kor felett jelenleg szintén bárki megkaphatja krónikus betegségtől függetlenül. Hatékonysága 94.1%, mely a második dózist követő két héttel alakul ki. Várandósok és szoptatós kismamák vonatkozásában ugyanaz érvényes rá, mint a Pfizer-BionTech vakcinájára.

Astra Zeneca AZD1222

III. generációs virális vektor alapú vakcina. 18-60 év közötti populációban alkalmazható krónikus betegségtől függetlenül. Várandósok esetében egyelőre nem alkalmazható, szoptató hölgyek esetén alkalmazható. A vakcina hatékonysága 90% a második oltást követően 15 nappal, ugyanakkor az első dózist követő 22 nappal már szintén magas fokú védelemmel lehet számolni.

Gamelaja Intézet Sputnik V

III. generációs virális vektor alapú vakcina. 18 éves kor felett alkalmazható, azonban az alábbi krónikus betegségek esetén a vakcina nem használható:

  • autoimmun betegségek
  • krónikus vesebetegség
  • krónikus májbetegség
  • endokrin rendszert érintő eltérések
  • heveny szívbetegség
  • epilepszia
  • tumoros kórképek
  • idegrendszeri betegségek
  • vérképzőrendszeri megbetegedések

A védettség (91.6%) a második dózist követő 3 héttel alakul ki. Szoptató és várandós populáció nem kaphatja.

Janssen: III.

generációs virális vektor alapú vakcina. Alkalmazható 18 év felett, krónikus betegségtől függetlenül. Szoptató és várandós populációnál egyelőre még nem áll megfelelő adat rendelkezésünkre. Hatásossága 77 % az oltást követő két héttel. Egydózisos vakcina.

Sinopharm BBIBP Cor-V

I. generációs, hagyományos inaktivált vírus alapú vakcina. Elsősorban a 18-59 év közötti populációban alkalmazható. Hazánkban a 60 év felettiek esetében is használatra került, ugyanakkor pontos adat a védettségről ezen esetekben, nem áll rendelkezésünkre. Kerülendő a vakcina olyan krónikus betegek esetében, ahol a betegség nincsen egyensúlyban, vagy akut fellángolás áll fenn. A védettség a második dózis követő két hét múlva alakul ki. Szoptató és terhes kismamák nem kaphatják. Hatásosság 79%.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2022.10.15.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.