A lenmagolaj használatának előnyei
A lenmagolaj használatának előnyei
A lenmagolaj gyulladáscsökkentő hatású lehet, segíthet a szívbetegségek megelőzésében és az emésztőrendszer egészségének fenntartásában.
A lenmagolaj felhasználása
Az étrend-kiegészítők használata mindig egyénre szabott, ezért érdemes regisztrált dietetikussal, gyógyszerésszel vagy háziorvossal konzultálni az alkalmazás előtt. Egyetlen kiegészítő sem szolgál betegségek kezelésére, gyógyítására vagy megelőzésére. Miért érdemes a lenmagojalat beépíteni a mindennapjainkba?
Egy 12 tanulmányból álló vizsgálat kimutatta, hogy a lenmagolaj csökkentheti az interleukin-6-nak (IL-6) és a malondialdehidnek (MDA) nevezett gyulladásos markereket. A lenmagolajnak azonban nem volt jelentős hatása a gyulladás egyéb markereire.
Az American Heart Association azt javasolja, hogy a többszörösen telítetlen zsírokat, például a lenmagolajat érdemes beépíteni a mindennapokba. Ezen egészséges zsírok mérsékelt mennyiségének fogyasztása ugyanis csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
A lenmagolaj hashajtó tulajdonsággal is rendelkezik. Egy 50 hemodializált betegen végzett vizsgálat (olyan kezelés, amely kiszűri a salakanyagokat és a vizet a vérből) kimutatta, hogy a napi lenmagolaj-pótlás enyhítette a székrekedést.
Egy 75, fekélyes vastagbélgyulladásban (IBD) szenvedő ember bevonásával végzett tanulmány megállapította, hogy a lenmag és a lenmagolaj csökkentette a gyulladásos markereket, a betegség súlyosságát, a vérnyomást és a derékbőséget.
A fent felsorolt potenciális egészségügyi előnyök mellett a lenmagolaj csökkentheti a mellrák kockázatát, segíthet enyhíteni a szemszárazságot, csökkentheti a vérnyomást, illetve segíthet enyhíteni a menopauzával járó tüneteket.
Milyen mellékhatásai lehetnek a lenmagolajnak?
Megfelelő adagokban és rövidtávon szedve a lenmagolaj általában biztonságos a legtöbb felnőtt számára. Lehetséges mellékhatásként felléphet hasmenés és laza széklet, fokozódó székrekedés.
Ezek a mellékhatások minimálisra csökkenthetők, ha a lenmagolajat bő vízzel és az ajánlott adagokban fogyasztjuk. A lenmag ritkán okozhat bélelzáródást, de úgy tűnik, hogy a lenmagolaj nem hordozza magában ezt a kockázatot. Allergiás reakciók is előfordulhatnak.
Kerülje a lenmagolajat, ha:
Allergiás: Kerülje a lenmagtermékek használatát, ha ismert allergiája van rá vagy összetevőire. Kérdezze meg gyógyszerészét vagy háziorvosát az összetevőkről, ha nem biztos benne.
Terhes: Káros hatásai lehetnek a terhesség alatt, beleértve a koraszülés kockázatának növekedését.
Gyermekek esetében: Nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték a lenmagolaj biztonságos használatára, amikor gyermekek szedik.
Szoptat: Nincs elég megbízható információ a lenmagolaj biztonságos alkalmazásáról a szoptató anyák számára.
Vérzési rendellenességet tapasztal: Ha vérzési rendellenessége van, beszéljen kezelőorvosával, mielőtt a lenmagolajat élelmiszerben, kiegészítő formában vagy helyi kezelésként használná.
Műtét előtt áll: A lenmagolajat a műtét előtt abba kell hagyni, hogy megelőzzük a vérzést.
Mennyi lenmagolaj az ajánlott?
Mindig beszéljen háziorvosával, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a lenmag és az adagolás megfelel az Ön egyéni igényeinek. Nincsenek szabványos adagolási irányelvek a lenmagolaj használatára. Az ajánlott adag a gyártótól függően változik. A javasolt napi érték általában napi 1 vagy 2 evőkanál folyékony lenmagolaj.
Mi történik, ha túl sok lenmagolajat veszek be?
Úgy tűnik, hogy kicsi a lenmagolaj toxicitásának kockázata, de a túl sok lenmagolaj fogyasztása növelheti a mellékhatások kockázatát.
A lenmagolaj forrásai
A lenmagolaj a kereskedelemben folyékony és kapszula formájában kapható. Megtalálhatja az élelmiszerbolt hűtött részein vagy a boltok polcain. Egyes márkák antioxidánsokat is tartalmaznak, ezért nincs szükségük hűtésre az első kinyitásig. A kiegészítők lágyzselé kapszulák formájában kaphatók.
A friss lenmagolaj enyhe, diós aromája napraforgó- vagy szezámmagra emlékeztet, íze pedig ropogós és enyhén diós. A zavaros, halszagú vagy sült olajhoz hasonló, illetve keserű vagy égett ízű olaj avas, ezért nem szabad használni. Ha ezt észleli, vagy a termék lejárati dátuma lejárt, dobja ki.
Íme, néhány módszer a használatára:
- Használja salátaolajként vagy szószokhoz.
- Adjuk hozzá gyümölcsléhez, turmixokhoz.
- Ne használja rántáshoz vagy sütéshez. Hőhatásnak kitéve az olaj káros vegyszereket képezhet.