
Elsősegélynyújtó készlet: Mi szerepeljen benne?
Elsősegélynyújtó készlet: Mi szerepeljen benne?

Az alapvető elsősegélynyújtó készletet nem szabad összetéveszteni a túlélési készlettel, amelyek meghatározott helyzetekre vannak felkészítve.
Alapvető elemek az elsősegély-készletben
A helyi gyógyszertárban is beszerezhet elsősegély-készletet. Gyakran azonban költséghatékonyabb saját magának összeállítani, főleg, ha többet is készítene (egy a lakásban, egy az autóban). Mielőtt elkészítené az elsősegélynyújtó készletet, válassza ki azt a tárolót, amelyben tárolni fogja a szükséges felszerelést. Ideális lehet egy műanyag szerelődoboz. Nézzük, mit tartalmazzon mindenképp.
Eldobható kesztyűk
A kesztyűk megakadályozhatják bizonyos fertőzések átvitelét a vérző sebek kezelésekor. Mivel néhány embernek latexallergiája van, a legjobb, ha két pár latexmentes kesztyű van az elsősegély-készletben. Különböző méretű kesztyűket érdemes vinni, ha egynél több személynek kell viselnie.
Antiszeptikumok
Ha gondoskodik arról, hogy a seb megfelelően tiszta legyen, megelőzheti a fertőzéseket azáltal, hogy csökkenti a kórokozók és baktériumok számát. Érdemes pár fertőtlenítő törlőkendő csomagot eltennie.
Kenőcs
Az antiszeptikus kenőcs tisztán tartja a sebet, miközben csillapítja az irritációt. Tanácsos lehet antibiotikus és hidrokortizon kenőcscsomagot is az elsősegély-készlethez adni.
Kötszerek
A kötszereket akkor használjuk, amikor nyomást gyakorlunk a sebre a vérzés megállítására, a vérveszteség csökkentésére és a szivárgás ellen. A kötszer ne tapadjon, hogy égési sérülésekre is használható legyen.
Géz
A géz többcélú elsősegélynyújtó eszköz. Szárazon tartja a sebet, elállítja a vérzést és párnázza a kötést. A kötszer és a gézkötés közötti különbség az, hogy a géz lehetővé teszi a levegő áramlását a sebbe, és a legtöbb kötszer nem. Különféle méretű gézt érdemes a készletben tárolni.
Sebtapasz
A kötszereket és a gézt sebtapasszal rögzítheti, mivel nem minden kötszer öntapadó. Ezen felül érdemes ragasztószalagot is tartani a készletben.
Gyógyszerek
Ha valamilyen gyógyszert szed vagy speciális orvosi ellátásra van szüksége, készítsen listát, és tegye a dobozba:
- Vényköteles gyógyszerek
- Sürgősségi telefonszámok
- EpiPen (allergiás reakciók)
- Pulzoximéter (tüdőbetegségek)
- Inhalátor (asztma)
Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók
A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók hasznosak lehetnek vészhelyzetben a fájdalom kezelésére és a láz enyhítésére.
Gélpárna
Érdemes gélpárnát, vagyis azonnali hideg borogatást is tenni az elsősegély-készletbe a duzzanat csökkentése és a fájdalom enyhítése miatt, például ficam esetén.
Sürgősségi takaró
A mentőtakarók könnyűek, és úgy tervezték, hogy megakadályozzák a test hőveszteségét, miközben testhőt használnak fel, ezzel elkerülhető a hipotermia.
További eszközök
Néhány nélkülözhetetlen eszköz jól jön, hogy mindenki biztonságban legyen:
- Csipesz
- Hőmérő
- Olló
- Jegyzettömb és ceruza
- Műanyag zacskók
- Elsősegélynyújtó füzet
- Bicska
Ha az elsősegély-készletet túrázáshoz, csónakázáshoz, kempingezéshez vinné, bővítse ki az alábbiakkal:
- Power bank
- Víz
- Konzervek
- Zseblámpa
- Síp
- Helyi térképek
- Szappan
- Gyufa
Milyen gyakran töltse fel az elsősegély-készletet?
A szakértők azt javasolják, hogy rendszeresen ellenőrizze elsősegély-készletét. Az utolsó dolog, amit szeretne, az az, hogy a készletért nyúljon és hiányozzon valamilyen alapvető dolog. Ellenőrizze a lejárati dátumokat, és három-hat havonta cserélje ki a kellékeket. Sérülés után a lehető leghamarabb töltse fel az elsősegély-készletet.
Ha otthon vagy a munkahelyen tárolja a jól felszerelt elsősegély-készletet, akkor ön és az ön körül lévők biztonságban lehetnek vészhelyzetben. Az alapvető elsősegély-készleteket előre csomagolva is megvásárolhatja, vagy elkészítheti saját kezűleg is. Tartsa elérhető közelségben az elsősegély-készletet, hogy bármikor elő tudja venni.





